OEE to wskaźnik służący do badania stopnia efektywności wykorzystania maszyn w zakładzie produkcyjnym. Wskaźnik ten jest jednym z najpopularniejszych parametrów pozwalających określić wydajność produkcji. Aby obliczyć poziom OEE należ pomnożyć trzy parametry: dostępność, wydajność, jakość. Na czym polega analiza OEE? Wyjaśniamy.
Automatyczna analiza OEE pozwala na identyfikacje źródeł przestojów i spadków wydajności. Innymi słowy, przekłada się na wymierne korzyści i zmniejszenie strat w procesie produkcyjnym.
Czym jest wskaźnik OEE?
Skrót OEE pochodzi od Overall Equipment Effectiveness, czyli w dosłownym tłumaczeniu Całkowita Efektywność Wyposażenia. Jak sama nazwa wskazuje, wskaźnik ten określa efektywność wykorzystania maszyn i urządzeń w danym przedsiębiorstwie. Jego wynik wyrażony jest w procentach. Wskaźnik OEE demaskuje wszelkie marnotrawstwa i przyczyny przestojów występujące w procesach.
Od czego zależy efektywność produkcji?
Wyliczenie wskaźnika OEE uzależnione jest od poziomu wskaźnika dostępności, wydajności i jakości. Wskaźnik OEE jest iloczynem tych parametrów. Jak ustalić ich wartość?
Wskaźnik dostępności
Parametr ten obrazuje stosunek faktycznego czasu pracy maszyn produkcyjnych do czasu zaplanowanego. Innymi słowy, wskaźnik dostępności stanowi informację na temat ilości czasu rzeczywistej pracy, która miała być wykonywana. Wskaźnik bierze pod uwagę nieplanowane przestoje, czy problem z dostawą surowca. Pomiar uwzględnia także przerwy spowodowane deficytem pracowników i przedłużające się przezbrojenia.
Wskaźnik wydajności
Parametr ten określa ilość produktów wytworzonych w stosunku do ilości zaplanowanej. Wskaźnik daje odpowiedź na pytanie — czy z zaplanowanej ilości udało się wyprodukować wszystkie produkty? Pomiar bierze pod uwagę także produkty wadliwe. Spadek wydajności spowodowany jest np. przez przestoje maszyny lub obniżoną prędkość operacji.
Wskaźnik jakości
To nic innego jak współczynnik ukazujący stosunek wyrobów dobrych do ogólnej puli produkcyjnej. Na niski wynik wskaźnika jakości składają się najczęściej awarie maszyn, brak lub niewłaściwa kontrola jakości, a także nieprawidłowa obsługa narzędzi.
Korzyści z obliczania wskaźnika OEE
Automatyczna analiza OEE jest niezwykle potrzebna przedsiębiorstwom produkcyjnym. Dlaczego? Dzięki niej możliwe jest ciągłe doskonalenie procesu produkcyjnego, podniesienie wydajności maszyn bez konieczności zakupu nowego wyposażenia. Monitorowanie OEE i analiza strat efektywności, pozwalają przywrócić optymalną efektywność procesu produkcyjnego. Umożliwia identyfikację obszarów, w których można zmniejszyć koszty, co wprost przekłada się na większy zysk z produkcji.
Całkowita efektywność wyposażenia — jak ją poprawić?
Zastanawiasz się, w jaki sposób podnieść parametry wskaźnika OEE? Istnieje wiele metod stosowanych przez firmy produkcyjne, które mogą realnie poprawić całkowitą efektywność wyposażenia. Celem analizy wskaźnika OEE powinny być wdrożenie rozwiązań zwiększających wydajność pracy maszyny i/lub personelu w zakładzie. Jeśli jesteśmy już świadomi ograniczeń, które wpływają bezpośrednio na dostępność, wydajność i jakość, na bazie tej wiedzy możemy opracować również schemat działań, który w skuteczny sposób zredukuje poziom strat.
Proces produkcji powinien być na każdym etapie maksymalnie optymalizowany, by w relatywnie krótkim czasie zwiększyć wydajność i wskazać obszary zapewniające najszybszy zwrot z inwestycji.
W celu rzetelnej analizy OEE zacznij od wdrożenia oprogramowania wyliczającego ten wskaźnik automatycznie. W ten sposób podniesiesz efektywność swojej produkcji na każdej płaszczyźnie jej działań.
Na jaki wzrost wydajności możesz liczyć?
Wszystko zależy od sytuacji w danym zakładzie. Jedna z firm, produkująca energooszczędne rury pre-izolowane, dzięki wdrożeniu pakietu oprogramowania przemysłowego i automatyzacji analizy OEE uzyskała wzrost wydajności aż o 33%! Zobacz tą historię wdrożenia w krótkim filmie:
Analiza OEE, a raportowanie produkcji
Analiza OEE w wielu przypadkach jest nieodzownym elementem raportów produkcyjnych. Ale nie tylko obliczenia wskaźnika OEE mogą być zautomatyzowane - raportowanie produkcji także! Zarówno w analizie OEE, jak i w raportowaniu, akwizycja danych powinny być realizowana automatycznie, jeśli zależy nam na wiarygodnych wynikach. Nowoczesne oprogramowanie może łączyć w sobie funkcje analizy OEE i raportowania produkcji, prezentując informacje w czasie rzeczywistym, w postaci przystępnych pulpitów menadżerskich, kokpitów, czy dashboardów produkcyjnych. Zacznie usprawnia to efektywne zarządzanie produkcją i ułatwia podejmowanie właściwych decyzji, bez żmudnego oczekiwania na dostarczenie ręcznie realizowanych raportów i obliczeń.
Analiza OEE i nowoczesne raportowanie elementem Cyfrowej Transformacji
Zautomatyzowana analiza wskaźnika OEE, czy po prostu efektywności produkcji może być jednym z elementów transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa. Przejście z manualnego liczenia wskaźnika OEE, na podstawie ręcznie zbieranych danych (obarczonych ryzykiem pomyłki pracownika), do pełnej automatyzacji i bazowania na danych zbieranych automatycznie, z dokładnością do ułamków sekund, zapewni ogromny skok jakościowy analizy OEE i jej zdecydowanie większą miarodajność.