Porady
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

right 4703922 640 1
Windykacja to inaczej dochodzenie roszczeń. Swojej własności można dochodzić z wykorzystaniem środków określanych przez aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Działania windykacyjne są w pełni legalne, jeśli oczywiście podczas wykonywania czynności nie są łamane prawne postanowienia. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj różnice pomiędzy windykacją miękką a twardą.

 

 

 

 

 

 

Miękka windykacja - wyrozumiałość i uległość


Windykację miękką najczęściej stosuje się w przypadku dłużników, którzy dopiero zaczęli wykazywać się brakiem terminowości w spłatach zaciągniętych zobowiązań i zadłużeń. W ich przypadku nie ma sensu bowiem wyciągać jeszcze zbyt daleko idących kroków, które stosuje się wobec osób znacznie bardziej problematycznych. Windykatorzy są więc wówczas nieco bardziej wyrozumiali i ulegli. Miękka windykacja to również domena biur informacji gospodarczej. W pierwszej kolejności dłużnik otrzymuje wezwanie do zapłaty wraz z adnotacją o konieczności opłacenia powstałego zadłużenia, ponieważ w przeciwnym razie informacja o zobowiązaniu zostanie przekazana do jednego z funkcjonujących obecnie biur informacji gospodarczej. Jeśli więc dłużnik nie zacznie spłacać swoich zobowiązań, zostanie on wpisany do rejestru prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej, co w przyszłości negatywnie wpłynie na jego historię i zdolność kredytową.


Twarda windykacja - poważne sankcje prawne


Twarda windykacja wiąże się z podjęciem nieco bardziej ostrzejszych sankcji windykacyjnych. Wówczas windykatorzy przeprowadzają szczegółowy wywiad detektywistyczny i gospodarczy, w celu zasięgnięcia opinii na temat dłużnika oraz pozyskania informacji związanych z trudnościami w terminowym spłacaniu zadłużenia i zobowiązań. Bardzo często w przypadku nieco trudniejszych przypadków windykatorzy dokonują wizyt terenowych, które mają na celu wywrzeć presję na osobach, które od dłuższego czasu spóźniają się z płatnościami. Windykatorzy w przypadku twardej windykacji kierują sprawy na drogę postępowania sądowego, egzekucyjnego lub karnego, a także dokonują wpisów do rejestrów biur informacji gospodarczej.