Ostatnie lata pokazały, że zdecydowaną większość spraw można załatwić z wykorzystaniem internetu. Mowa tutaj nie tylko o tych związanych z zakupami, ale również sprawy urzędowe, obowiązki w pracy, a nawet wizyty u lekarza. Recepty online są chętnie wykorzystywane przez osoby, które przyjmują regularnie leki i wiedzą, czego aktualnie potrzebują, postępując zgodnie z zaleceniami lekarzy. Jednocześnie można skorzystać z konsultacji online, które umożliwiają wygodne rozwiązanie problemów zdrowotnych i zmniejszenie kolejek do lekarzy w przychodniach. W jaki sposób można skorzystać z usług zdrowotnych online? Jakich zasad należy przestrzegać podczas wizyty?
Recepty online wysyłane z wykorzystaniem internetowego konta pacjenta
Recepty online to bardzo wygodne rozwiązanie, które zdecydowanie pozwoliło skrócić czas oczekiwania do specjalisty. Korzystają z niego między innymi kobiety, które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną. W ich przypadku konieczne są wizyty ginekologiczne co 6 lub 12 miesięcy w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku. Jednocześnie możliwe jest przedłużanie recepty na leki hormonalne z wykorzystaniem platform, gdzie przeprowadzany jest krótki wywiad z pacjentem.
E recepta online jest następnie zapisywana w Internetowym Koncie Pacjenta. Stamtąd można ją pobrać, podać w aptece kod recepty lub pokazać kod QR w celu jego zeskanowania. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia pracę lekarzom i umożliwia oszczędność papieru, ponieważ nie trzeba już mieć przy sobie papierowych wersji recept.
Czym jest internetowe konto pacjenta i jak można je wykorzystać w dobie internetu?
Wszystkie przepisane leki, wykupione w dowolnej aptece oraz każda konsultacja online lub stacjonarna są zamieszczone na Internetowym Koncie Pacjenta. Oznacza to, że z jego poziomu każdy z nas ma dostęp do wszystkich informacji na temat swojego zdrowia. Jest to bardzo wygodne w chwili, kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. Widzi on, czy ostatnia wydana elektroniczna recepta została zrealizowana oraz jak wygląda historia choroby.
Jakie informacje znajdują się na internetowym koncie pacjenta?
Wypisując e receptę online trzeba pamiętać, że informacje na jej temat znajdują się na Internetowym Koncie Pacjenta. Można znaleźć tam również informacje na temat pobytów w szpitalach, wizyt u specjalistów oraz przeprowadzonych bada. Mogą znaleźć się tam wszystkie konsultacje, które lekarz wprowadził do systemu, jeśli ma on możliwość połączenia się z siecią.
Jak może być wystawiona recepta online?
Recepta online, podobnie jak zwolnienie online są wystawiane na podstawie pozytywnej weryfikacji kwestionariusza oraz przeprowadzonego krótkiego wywiadu. W jego trakcie należy odpowiedzieć na wszystkie zadawane pytania dotyczące leku oraz ewentualnych przeciwwskazań do jego przyjmowania. Na tej podstawie lekarz dyżurny wypisuje receptę, która następnie jest widoczna w IRK.
Jakich zasad należy przestrzegać podczas konsultacji online oraz wypisywania recepty w ten sposób?
Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić miejsce, gdzie zostanie przeprowadzona konsultacja online lub wypisana recepta. Musi być ono zaufane, ponieważ podajemy nasze dane osobowe, w tym numer PESEL. Należy również odpowiadać na wszystkie pytania zgodnie z prawdą oraz stanem faktycznym. Dzięki temu można zapobiec sytuacji, kiedy okazuje się, że pacjent nie powinien przyjmować danego leku lub przyjął go niezgodnie z zaleceniami lekarza. Należy również dokładnie przestrzegać wszystkich wskazań przekazanych podczas wizyty online oraz przy wydawaniu recepty.