Aktualności
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
main2
Bilon i banknoty w codziennym użyciu stają się coraz mniej popularne. Karty płatnicze wręcz przeciwnie – są chętnie wykorzystywane przez osoby w różnym wieku. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że karta karcie nierówna. Można je podzielić na kilka kategorii – ze względu na przeznaczenie, typ produktu bankowego, do którego są wydawane, czy też możliwości, jakie oferują. Karta bankomatowa, kredytowa, zbliżeniowa, debetowa... Co je różni, a co łączy? Jakie jeszcze znamy rodzaje tych instrumentów? Czy każdy z nich można otrzymać do konta osobistego w banku? Co zyskuje się, mając je w swoim portfelu? Jak wykorzystywać wariant Visa, a jak Mastercard? Przeczytaj, czym jest karta płatnicza i co warto o niej wiedzieć!

 

 

Karta bankowa, bankomatowa czy płatnicza?

Tak naprawdę wszystkie z wymienionych powyżej mogą być jedną kartą przeznaczoną do wszelkiego typu transakcji, jak i trzema odmiennymi wariantami, z których każdy umożliwia tylko pewien rodzaj czynności. Różni je nazwa, a w zasadzie potoczne określanie.

Karta bankowa to nic innego jak typ płatniczy i bankomatowy. W finansowej nomenklaturze co do zasady nie istnieje taki rodzaj. Jest to zwykły instrument, który wydaje bank do konta osobistego. Stąd potoczna nazwa tego produktu – bankowy.

Z kolei karta bankomatowa jest już odrębnym wariantem, jednak również może zaliczać się do grupy bankowej i płatniczej. Najczęściej takie narzędzie wydawane jest do rachunków dzieci poniżej 13. roku życia. Umożliwia jedynie wypłatę gotówki z bankomatów.

Do kart płatniczych można też zaliczyć pozostałe dwa rodzaje instrumentów. Tym mianem określa się wszystkie produkty wydawane przez bank, pozwalające korzystać ze środków zgromadzonych na przypisanym do nich koncie.

 

Czym jest karta debetowa?

Dołącza się ją do wszystkich rachunków osobistych. Pozwala na dokonywanie transakcji z wykorzystaniem własnych pieniędzy zgromadzonych na danym koncie. Karta debetowa umożliwia:

 • płacenie za zakupy i usługi poprzez terminal płatniczy – również zbliżeniowo,
 • podejmowanie gotówki z bankomatów – wypłata wymaga podania numeru PIN,
 • realizowanie płatności online w sklepach internetowych.

Dzięki temu instrumentowi płatniczemu gotówka w portfelu przestaje już być koniecznością. Banki zwykle oferują karty debetowe Visa oraz Mastercard, więc można samodzielnie podjąć decyzję, którą z nich wybrać.

 

Karta kredytowa – do czego służy?

Ten produkt bankowy jest szczególny, bo daje dostęp do środków banku. To swego rodzaju kredyt. Klient otrzymuje określoną sumę pieniędzy i może z niej korzystać za pośrednictwem specjalnie przypisanego konta. Karta kredytowa Visa lub Mastercard przyznana może być na wniosek. Daje takie same możliwości, co wariant debetowy, a nawet więcej! Z jej pomocą nie tylko można realizować płatności zbliżeniowe czy wypłaty gotówki, lecz także zarezerwować hotel lub wynająć samochód poza terenem Polski. Karty kredytowe często są wręcz wymagane przez zagraniczne kurorty i wypożyczalnie – to warunek, by móc skorzystać z ich usług.

 

Pozostałe rodzaje kart płatniczych

Banki, poza debetówkami i kredytówkami, oferują także inne instrumenty płatnicze.

Zalicza się do nich warianty:

 • przedpłacone (pre-paid) – umożliwiają płatności za zakupy online i offline oraz pobieranie gotówki z bankomatów, jednak wcześniej należy je zasilić; tylko taką kwotę, jaka zostanie wpłacona, można wydać,
 • obciążeniowe – pozwalają korzystać z puli środków przyznanych przez bank; po okresie rozliczeniowym z konta osobistego użytkownika karty (bądź rachunku firmowego) pobierana jest odpowiednia kwota na poczet zadłużenia,
 • wirtualne – klient banku z dostępem do bankowości mobilnej ma możliwość wnioskowania o instrument debetowy, kredytowy oraz walutowy w wersji wirtualnej; może to być karta Mastercard lub Visa.

Ostatnie z wymienionych rodzajów cieszą się sporą popularnością wśród osób młodych. Do obsługiwania mobilnej karty Visa lub Mastercard konieczne jest posiadanie smartfona wyposażonego w moduł NFC. Umożliwia on dokonywanie transakcji przy użyciu telefonu. Z pomocą nowoczesnego telefonu komórkowego możesz również obsłużyć bankomat, bo wspomniana funkcjonalność działa jak karta zbliżeniowa.

 

Sposób na bezpieczne zakupy online?

Posiadając kartę debetową lub kredytową, możesz przeglądać sklepy internetowe i robić w nich zakupy, płacąc za produkty lub usługi na kilka sposobów:

 • zwykłym przelewem – poprzez bankowość mobilną lub internetową,
 • mobilnym portfelem – np. przy użyciu Apple Pay, Google Pay, PayPal itp.,
 • BLIK-iem – podając 6-cyfrowy kod z aplikacji banku,
 • kartą – wskazując dane, jakie się na niej znajdują,
 • e-przelewem – np. z pomocą PayU.

Zawsze masz również możliwość uregulowania zobowiązania gotówką – przy odbiorze. Dzięki karcie bankomatowej szybko wypłacisz potrzebne pieniądze. Jak widzisz, poszczególne instrumenty płatnicze różnią się od siebie. Pamiętaj, że nie każdym narzędziem dokonasz wszystkich transakcji. Jeśli chcesz otrzymać nową kartę, sprawdź aktualną ofertę np. w Santander Bank Polska.