Aktualności z rynku
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 Fotowoltaika w Polsce

Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi OZE jest tzw. fotowoltaika, czyli dziedzina poświęcona przetwarzaniu światła słonecznego w energię elektryczną. Według Instytutu Energetyki Odnawialnej rynek energii słonecznej to najszybciej rozwijająca się odnoga spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Pod koniec 2019 roku łączna moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wyniosła 1500 MW, podczas gdy pod koniec czerwca 2020 roku było to już 1950 MW. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż liczba prosumentów, czyli osób, które jednocześnie zużywają i produkują energię, wzrosła w przeciągu ostatnich 5 lat o 11000% i osiągnęła liczbę ponad 450 tys. pod koniec 2020 roku 

 

Otovo wchodzi na polski rynek

Pod koniec 2020 roku na polski rynek wszedł norweski startup Otovo, który ma na celu zostanie liderem w sprzedaży paneli słonecznych na krajowym rynku. Oprócz Polski firma jest aktywna w Norwegii, Szwecji, Francji, Hiszpanii oraz we Włoszech.

 Otovo, ze względu na swój nowoczesny model biznesowy, ma znaczącą przewagę nad innymi firmami działającymi na rynku fotowoltaicznym, ponieważ decyzje dotyczące instalacji paneli podejmuje na podstawie zdjęć przesłanych przez klienta oraz zdjęć satelitarnych w związku z czym wizyta przedstawiciela firmy instalacyjnej nie jest konieczna.

 

Leasing

Firma oferuje także leasing konsumencki fotowoltaiki bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Przedstawiciele firmy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż nie każdego stać na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych na panele słoneczne. Otovo podkreśla, że model przez nich stosowany, czyli popularny w Stanach Zjednoczonych "Solar as a Service", przyczynił się do olbrzymiego wzrostu popularności fotowoltaiki na tamtejszym rynku.

Oferta zakłada następujące warunki:

  • 99 PLN miesięcznie za leasing panelu słonecznego o mocy 3 kWp.
  • 155 PLN miesięcznie za leasing instalacji o mocy 5 kWp. 
  • Nie ma konieczności wpłacania zaliczki.
  • Możliwość wykupienia instalacji.
  • Możliwość dokonania transakcji przez internet.

Według wyliczeń każdy klient zaoszędzi ok 20% w stosunku rocznym poprzez skorzystanie z ich rozwiązania. Otovo oferuje także dodatkowe benefity dla pierwszych 100 klientów na polskim rynku m.in. dodatkowa 15% oszczędność na umowie 20-letniej, która zapewnia także pełną gwarancję na okres całkowitego czasu trwania umowy.