Porady
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wykorzystanie kontenerów morskich do przewozu ładunków stanowi popularne rozwiązanie. Umożliwia transport w bezpieczny i ekonomiczny sposób. W niektórych wypadkach lepiej jednak zdecydować się na inną formę dostarczenia towarów. Poznaj szczegóły na ten temat!

 transport kontenerów drogą morską

Kontenery morskie a transport – co warto wiedzieć na ten temat?

Produkty spożywcze (również z krótkim terminem przydatności), meble, kosmetyki, samochody, części maszyn – to tylko wybrane elementy, które mogą przewozić kontenery morskie. Transport tą drogą stanowi idealne rozwiązanie dla wielu branż. Pozwala na załadowanie przesyłek całokontenerowych (FCL) oraz drobnicy (LCL). Co istotne, jeśli importer nie dysponuje produktami zajmującymi całą pojemność kontenera, może zdecydować się na połączenie towarów od kilku załadowców. Wówczas płaci jedynie za faktycznie zajmowaną przestrzeń.

Rodzaj kontenerów dopasowuje się do ładunku. Wyróżnia się m.in.:

 • Kontenery niskie (Dry Van),
 • Kontenery z wodoszczelnym i zdejmowanym dachem (Hard Top),
 • Kontenery wysokie (High Cube),
 • Kontenery z plandeką, zamiast dachu (Open Top),
 • Kontenery chodnicze (Reefer), 
 • Kontener poszerzany (Pallet Wide).

 

Transport kontenerów morskich – wady i zalety

Transporty drogą morską to chętnie wybierany sposób dostarczania ładunków, ponieważ ma wiele zalet. Do najważniejszych zaliczają się:

 • Bezpieczeństwo – kontenery są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. To sprawia, że przewożone ładunki są dobrze chronione przed zniszczeniem.
 • Stosunkowo niskie koszty – cena transportu drogą morską to przeważnie najtańszy sposób dostarczania przesyłek, zwłaszcza pomiędzy odległymi portami.
 • Możliwość przewozu towarów o różnych gabarytach – statki towarowe przewożą ładunki o wielu pojemnościach (od drobnych artykułów spożywczych przez ładunki płynne po specjalistyczne maszyny czy samochody).
 • Przewóz na różne miejsca – transport drogą morską sprawdza się szczególnie na odległe destynacje. Statki handlowe docierają niemal do każdego miejsca na świecie (pod warunkiem, że znajduje się tam port).

Pamiętaj jednak, że dostawa towarów w taki sposób ma też swoje wady. Jeśli zdecydujesz się na kontenery morskie transport będzie trwał dłużej niż samolotem. Wynika to z faktu, że średnia prędkość nawodna statków wynosi od 35 do 45 km/h. Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę zmienne atmosferyczne wpływające na czas dotarcia do portu. Sztormy czy huragany mogą powodować znaczące opóźnienia.

 

Czy transport morski jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy? Podsumowanie!

Przewóz ładunków statkami towarowymi ma niewątpliwie wiele zalet. Jest bezpieczny i ekonomiczny. Pozwala na dostarczenie zarówno drobnych, jak i wielkogabarytowych ładunków z różnych miejsc na świecie. Przesyłki trzeba jednak planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dostawa towarów z Chin lub Stanów Zjednoczonych do Europy zajmuje kilka tygodni. Jeśli zależy Ci na czasie, lepszym wyborem będzie transport drogą powietrzną. Taka metoda jest jednak dużo droższa niż transport morski.