Porady
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ubezwłasnowolnienie to proces, w którego wyniku dana osoba jest pozbawiona – częściowo lub całkowicie – czynności prawnych. Aby to zrobić należy przygotować odpowiedni wniosek. Sprawy tego typu wymagają staranności oraz skrupulatnego podejścia. Proces rozpatrywania całej dokumentacji może trwać dłużej niż początkowo zakładamy. Jak prawidłowo sporządzić wniosek o ubezwłasnowolnienie? Na co powinniśmy się przygotować? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, dzięki którym zyskasz podstawową wiedzę do dalszego działania. Dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z kompleksowej pomocy w sprawie adwokata z Opola!

Wniosek o ubezwłasnowolnienie

Ubezwłasnowolnienie – na czym polega?

We wstępie artykułu zostało już to zasygnalizowane, ale warto podkreślić jeszcze raz, na czym polega ubezwłasnowolnienie, a także pogłębić ten złożony temat. Celem pozbawienia osoby fizycznej czynności prawnych jest pomoc osobom, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować na co dzień. Najczęściej przyczyną ubezwłasnowolnienia są choroby psychiczne, demencja czy wszelkie inne sytuacji, które sprawiają, że ktoś nie może podejmować decyzji na własną rękę. Podstawą do zainicjowania postępowania jest złożenie specjalnego wniosku wraz z niezbędnym uzasadnieniem, dlaczego dana osoba powinna zostać ubezwłasnowolniona. Sąd podejmuje decyzje, uwzględniając m.in. opinię biegłego lekarza psychiatry.

 

Czym różni się ubezwłasnowolnienie całkowite od częściowego?

Istnieją dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia, czyli całkowite i częściowe. Pierwsze prowadzi do pełnego pozbawienia danej osoby fizycznej, która ukończyła 13 lat, zdolności do podejmowania czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że zostaje przydzielony jej opiekun prawny reprezentujący prawa majątkowe, a ona sama nie może zawrzeć żadnej umowy. Ubezwłasnowolnienie częściowe dotyczy osób pełnoletnich i obszarów życia, których zakres określa sąd. W konsekwencji podjęcie konkretnych czynności prawnych wymaga zatwierdzenia przez wyznaczonego kuratora.

 

Proces składania wniosku o ubezwłasnowolnienie

Wniosek może być złożony jedynie przez krewnych w linii prostej, małżonka/małżonkę lub przedstawiciela ustawowego. Dokument powinien składać się z kilku kluczowych elementów, dlatego należy pamiętać o tym, aby zawrzeć w nim informacje, takie jak:

  • dane obu stron,

  • wskazanie odpowiedniego sądu okręgowego,

  • rodzaj ubezwłasnowolnienia,

  • stosunek pokrewieństwa,

  • przyczyna ubezwłasnowolnienia.

Niektóre z wyżej wymienionych punktów wymagają załączenia odpowiedniej dokumentacji, czyli dołączenia kserokopii np. aktu urodzenia lub małżeństwa. Bardzo istotne dla rozstrzygnięcia sprawy będzie również skrupulatnie przygotowanie uzasadnienia. Aby wzmocnić argumentację, warto powołać się na dowody dotyczące stanu zdrowia, czyli m.in. zaświadczeń lekarskich. Koszt opłaty sądowej za wniesienie wniosku o ubezwłasnowolnienie wynosi 100 zł. Na rozpatrzenie sprawy czeka się najczęściej ok. 4 miesiące.

 

Ubezwłasnowolnienie – kompleksowa pomoc w sprawie adwokata z Opola

Aby szybko i skutecznie przejść przez cały proces składania wniosku o ubezwłasnowolnienia warto uzyskać kompleksową pomoc w sprawie adwokata z Opola. Przygotowanie dokumentacji i uzasadnienia stanowi trudne zadanie, dlatego korzystnym rozwiązaniem jest wsparcie doświadczonej kancelarii. Pełnomocnik służy również wyjaśnieniem całej procedury i przedstawieniem możliwości, a także zakresu obowiązków osoby, która miałaby zostać opiekunem prawnym. Sprawy o ubezwłasnowolnienie są zagadnieniem wymagającym delikatności i profesjonalizmu.