Porady
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm chce działać w obszarze e-commerce. Zajmowanie się sklepem internetowym to wymarzona praca dla wielu osób. Tymczasem marketing internetowy to zawiłe i długoterminowe działania, o których czasem zapominają właściciele małych firm. Z tego względu w firmie klienta prowadzącego e-sklep powinien pojawić się doświadczony manager. W artykule wyjaśniamy, kto powinien zdecydować się na usługę Interim e-Commerce Manager.

Interim e-Commerce Manager

Prowadzenie sklepu internetowego tylko pozornie jest łatwe. Nie wystarczy atrakcyjny towar w niskich cenach, by od razu zwiększyć sprzedaż i utrzymać klientów. Firmy potrzebują specjalistów ds. e-commerce. Nie każda firma może sobie pozwolić na etatowego e-commerce managera. Poza tym procesy rekrutacyjne są dość długie i nie zawsze da się wykryć, czy kandydat faktycznie ma odpowiednie kompetencje. Z tego względu warto nawiązać kontakt z interim e-commerce manager. Jeśli chodzi o interim management, to jest to usługa, która staje się coraz bardziej popularna, gdyż daje szansę na zwiększenie przychodów. 

 

Na czym polega praca Interim eCommerce Manager?

Obowiązki Interim eCommerce Managera to między innymi poprawianie ścieżki zakupowej konsumenta, zastępowanie działu marketingu (czyli tworzenie lub egzekwowanie marketingowej strategii), analizowanie danych pochodzących ze sprzedaży, dbałość o obsługę klienta i utrzymanie klienta, rozwój platformy eCommerce (między innymi Shopify Plus), pomoc przy content marketingu i w Social Media. Interim Manager może też zastępować właścicieli marki w zarządzaniu sklepem internetowym. Interim Manager zdobywał doświadczenie przy różnorodnych projektach, dlatego tak bardzo jest ceniony w branży e-commerce. Współpraca z Interim e-Commerce Managerem jest rekomendowana nie tylko dla firm, które stawiają swoje pierwsze kroki w sprzedaży online. 

 

Jakie korzyści daje współpraca z Interim e-Commerce Manager?

Najważniejsze zalety to przede wszystkim większe zyski ze sprzedaży, co nie jest łatwym zadaniem w dobie bardzo dużej konkurencji. Duże doświadczenie zawodowe takiego managera pozwala na to, by bezbłędnie ocenić, jakie kanały sprzedaży będą dla firmy najlepsze. Każda firma chce przecież zwiększyć sprzedaż. Chce też uniknąć nietrafionych kampanii marketingowych i tym podobnych problemów. W sklepie internetowym warto postawić na jakość obsługi klienta, co nie zawsze jest prostym zadaniem.