Porady
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wykorzystanie systemów SCADA w przedsiębiorstwach produkcyjnych przynosi wiele różnych korzyści. Czym zatem one są? Jak wybrać odpowiedni system SCADA dla własnego przedsiębiorstwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 system SCADA

Czym są systemy SCADA?

SCADA (z ang. Supervisory Control And Data Acquisition) to podstawowy element automatyki przemysłowej, który umożliwia kontrolowanie procesów produkcji. Jest to system komputerowy, tworzony najczęściej z myślą o działaniu na komputerach PC bądź serwerach, który stanowi serce systemu sterowania. Jego istotnym elementem są dane, które wykorzystuje automatyka przemysłowa. Pochodzą one z różnego rodzaju urządzeń pomiarowych i trafiają do systemu online, co pozwala prowadzić stały nadzór nad procesami produkcyjnymi. Istotne w tym przypadku jest także to, że systemy SCADA, nie tylko archiwizują wszystkie dane pomiarowe, co umożliwia analizę zrealizowanych już procesów, ale również wykrywają ewentualne nieprawidłowości pojawiające się w trakcie ich przebiegu, co pozwala podjąć szybkie działania. Warto wiedzieć również to, w jaki sposób systemy SCADA komunikują się z urządzeniami zewnętrznymi. Odbywa się to bowiem za pomocą sterowników swobodnie programowalnych PLC, w których zaszyte są wszelkie ustawienia i algorytmy.

 

Zalety wdrożenia systemu SCADA w przedsiębiorstwie?

Jak wspomniano we wstępie coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych korzysta z systemów SCADA, co wynika z ich licznych zalet. Wymienić wśród nich należy między innymi:

  • optymalizację oraz zwiększenie wydajności produkcji;
  • możliwość sprawnego diagnozowania różnego rodzaju uszkodzeń;
  • informowanie o nieprawidłowościach i alarmach w czasie rzeczywistym;
  • prowadzenie archiwum wszystkich stanów urządzeń pomiarowych i wykonawczych;
  • możliwość tworzenia raportów związanych z przebiegiem procesów produkcyjnych;
  • uniwersalność, ponieważ systemy SCADA można wykorzystywać zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach.

 

Jak wybrać odpowiedni system SCADA?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów SCADA, a ich tworzeniem zajmują się firmy dostarczające automatykę przemysłową. Jak zatem wybrać odpowiedni system? Otóż, istotne w tym przypadku jest dopasowanie rozwiązania do faktycznych potrzeb danego przedsiębiorstwa oraz specyfiki prowadzonej przez nie produkcji. W związku z tym w Smart For Industry tworzymy oprogramowanie dopasowane funkcjonalnością do wymagań danego projektu. Istotne jest także to, że proponujemy sprawdzone rozwiązania sprzętowe i aplikacyjne, wśród których wymienić należy systemy SCADA takie, jak: TelWin, iFix, Citect, inTouch, ClearScada, Wizcon. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze systemu SCADA? Bardzo ważną kwestią w tym przypadku jest również przebieg procesu jego implementacji. W związku z tym przed wdrożeniem należy przeanalizować wszystkie procesy, co pozwoli stworzyć rozwiązania, które je zoptymalizują. Istotne jest także to, by dostawca oprogramowania zapewnił odpowiednią obsługę posprzedażową, czyli między innymi zadbał o przeszkolenie użytkowników systemu, czy zapewnił wsparcie w przypadku wystąpienia błędów w jego działaniu.

 

Kiedy warto wdrożyć system SCADA?

Systemy SCADA jak już wspomniano mogą być wykorzystywane zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ich zaletą jest uniwersalność, która powoduje, że sprawdzają się w każdej gałęzi przemysłu. Za wdrożeniem systemu SCADA przemawia jego funkcjonalność, ponieważ oprogramowanie tego typu nie tylko ułatwia zarządzanie procesami produkcji, ale pozwala również posiadać pełny nadzór nad wykorzystywaną automatyką przemysłową. System SCADA warto zatem zamówić wtedy, gdy zależy nam na możliwości zarządzania cały przedsiębiorstwem z jednego miejsca. Co więcej, dzięki jego wykorzystaniu można również uzyskać dostęp do szczegółowych danych dotyczących prowadzonej produkcji, co pozwala ją zoptymalizować.

Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc wybrać odpowiedni system SCADA dla przedsiębiorstwa należy przeanalizować nie tylko jego funkcjonalność, ale również własne potrzeby. W Smart For Industry zawsze bierzemy je pod uwagę, co pozwala dostarczać systemy wizualizacji odpowiadające specyfice danego projektu.