Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają wpływ na szereg dziedzin, w tym na automatyzację. Mowa tu zwłaszcza o silnikach krokowych, mających ogromny wpływ na systemy sterowania. Zapewniają niezwykle dużą precyzję, dlatego też stosowane są w wielu zaawansowanych aplikacjach technologicznych. Warto poznać je lepiej!
Silniki krokowe - jak działają?
Silniki krokowe, obok innych tego rodzaju urządzeń, jak serwonapędy i złącza obrotowe, są integralną częścią nowoczesnych technologii. Dzięki temu można jeszcze lepiej, w sposób sprawniejszy kontrolować ruch, z uwzględnieniem kluczowych zasad precyzji. To elektryczne silniki działające w sposób szczególny, bowiem pełen obrót dzielony jest na serię małych kroków. Pozwala to na dokładne sterowanie, niezależnie czy mowa o prędkości, momencie obrotowym czy pozycji.
Czym się charakteryzują silniki krokowe?
Mimo że budowa silników krokowych nie jest specjalnie skomplikowana, to trzeba pamiętać, że już mechanizm działania jest zaawansowany. Główną cechą odróżniającą je od tradycyjnych silników elektrycznych jest to, że w przypadku tu omawianych można dokładnie je kontrolować, do czego nie potrzeba żadnych zewnętrznych czujników. Odpowiadają za to elektromagnesy znajdujące się wokół wirnika. Są one aktywowane sekwencyjnie, stąd możliwy jest ruch krokowy.
Jakie są rodzaje silników krokowych?
Poznaliśmy już podstawowe informacje na temat silników krokowych, dlatego warto teraz przejść dalej, dowiadując się kolejnej kluczowej informacji, dotyczącej rodzajów tego rodzaju silników. Wymieniamy silniki unipolarne, które są bardzo łatwe w sterowaniu, z tego względu są popularne zwłaszcza w prostych aplikacjach. Innym typem są silniki bipolarne o bardziej zaawansowanej elektronice sterującej. Niemniej, dzięki temu zapewniają większą wydajność i mocniejszy moment obrotowy. Są też silniki krokowe hybrydowe łączące zalety obu powyższych typów, nieprzypadkowo używane są szczególnie tam, gdzie niezbędna jest absolutna precyzja i potężna siła.
Silniki krokowe - gdzie się je stosuje?
Biorąc to wszystko, co napisaliśmy powyżej, nie dziwi, że silniki krokowe mają wszechstronne zastosowanie, obejmując różnorodne branże. Bardzo powszechnie się ich używa na przykład w przemyśle, zwłaszcza w maszynach CNC do precyzyjnego sterowania ruchem narzędzi. Mowa tu o takich czynnościach, jak wiercenie, cięcie, grawerowanie itp. Nie inaczej jest w robotyce, gdzie częste są zadania związane z dokładnymi oraz powtarzalnymi ruchami. Są one więc niezbędnym elementem w różnych robotach montażowych czy specjalnych manipulatorach przemysłowych. Są niezastąpione w urządzeniach biurowych typu drukarki oraz skanery. Tak samo jak w aparaturze medycznej, zwłaszcza w tak ważnym sprzęcie jak tomografy czy rezonanse magnetyczne.
Jak więc widzimy, mają one ogromne znaczenie wszędzie tam, gdzie potrzeba precyzyjnego sterowania ruchem przy odpowiednio dużej sile.
Artykuł sponsorowany