A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

coffee 1974841 1920
Grzejniki elektryczne mogą stanowić podstawowy system grzewczy w mieszkaniu, firmie lub domu, ale równie dobrze sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła, które wybiera się, gdy standardowe ogrzewanie nie jest wydajne na miarę naszych oczekiwań. W powszechnej opinii osób, które nie miały zbyt częstego kontaktu z tego typu urządzeniami lub korzystały z modeli starszej generacji, uchodzą one za mało energooszczędne. Zazwyczaj generują bardzo wysokie koszty za prąd, jednak postęp technologii dotknął i je, co sprawiło, że zużywają one niewiele energii elektrycznej i mogą stanowić nawet alternatywę dla tradycyjnego systemu ogrzewania w domu.

 

 

 

 

 

Jaki rodzaj grzejnika elektrycznego wybrać?

Ogrzewanie elektryczne można podzielić na dwa rodzaje pod względem sposobu wymiany ciepła. Na rynku dostępne są grzejniki konwektorowe i radiacyjne. Pierwsze z nich są najbardziej popularne i najczęściej stosowane. Podstawą ich funkcjonowania jest grawitacyjny system przepływu powietrza. Działa ona na takiej zasadzie, że chłodne powietrze wlatuje od dołu do urządzenia, następnie jest ogrzewane przez specjalny wymiennik ciepła, a w ostateczności wylatuje górą, ponieważ gorące powietrze jest lżejsze. W ten sposób unosi się ono do góry, dając komfort wszystkim domownikom w pomieszczeniu. Ogrzewanie radiacyjne to rozwiązanie bardziej nowoczesne. Urządzenia tego typu oddają ciepło na całej powierzchni, a użytkownik siedzący przy nich ma wrażenie, jakby znajdował się obok palącego się kominka. Grzejniki radiacyjne są sprzętem ekonomicznym i skuteczniejszym niż ich konwektorowe zamienniki, ale same urządzenia są droższe.

Grzejniki elektryczne można także rozróżniać ze względu na ich typ. Na rynku dostępne są cztery popularne rozwiązania do domów i mieszkań. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem działania, sprawnością i funkcjonalnością. Wśród nich wymienia się:

  • Grzejniki konwektorowe - działają one na takiej samej zasadzie, jak to zostało opisane wyżej. Ich zaletą jest to, że działają praktycznie od razu po ich podłączeniu do gniazdka elektrycznego.
  • Grzejniki olejowe - urządzenia tego typu są bardzo dobrze znane i często wybierane. Działają na zasadzie podgrzewania oleju, który charakteryzuje się możliwością oddawania ciepła przez dłuższy czas. Grzejniki olejowe zapewniają komfort termiczny nawet przez kilka godzin po ich odłączeniu od zasilania.
  • Promienniki podczerwieni - to urządzenia nowszej generacji, choć sama zasada ich działania jest znana człowiekowi od tysięcy lat. Do swojego działania wykorzystują one promienie podczerwone i zjawisko radiacji. Mimo iż występują tutaj skomplikowane słowa, to łatwo sobie zobrazować ich sposób działania, ponieważ na co dzień mamy z nim do czynienia, gdy ciepło emitują promienie słoneczne. Promienniki podczerwieni są niezwykle skuteczne, ale polecane są raczej do mniejszych wnętrz. Ich zaleta jest to, że nie ogrzewają powietrza, a jedynie przedmioty znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu powietrze nie staje się suche, co ma istotne znaczenie w szczególności dla osób z problemami górnych dróg oddechowych oraz alergików.
  • Grzejniki ceramiczne - te urządzenia nie są tak popularne, jak wymienione powyżej. Grzejniki ceramiczne są wyposażone we wkład ceramiczny, który nagrzewa się i oddaje ciepło podobnie, jak to ma miejsce w grzejniku olejowym.

W ofertach producentów można znaleźć nie tylko wymienione grzejniki elektryczne, ale także farelki, które niegdyś były bardzo często stosowane w domach oraz kominki elektryczne. Te drugie stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych kominków na opał, jednak nie są tak efektywne pod względem wydzielanego ciepła, natomiast farelki i energooszczędność, to połączenie, które praktycznie nie istnieje.

 

Zakup grzejnika elektrycznego - na co zwrócić uwagę?

Wybierając grzejnik elektryczny (grzejnik konwektorowy), należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Poza mocą samego urządzenia istotna jest również estetyka jego wykonania i dopasowanie do aranżacji wnętrza, w którym będzie się znajdować. W obecnych czasach producenci starają się maksymalnie różnicować swoją ofertę, również i pod tym względem. Dzięki temu na rynku jest bardzo duży wybór, a dobranie sprzętu do salonu, czy nawet łazienki nie stanowi już problemu. . Sposób sterowania i funkcjonalność to jednak najważniejsze aspekty poza mocą grzejnika. To kwestie, które często decydują o energooszczędności sprzętu. Grzejnik, który będzie wyposażony w termostat i możliwość jego programowania, z pewnością będzie bardziej bezobsługowy, co wpłynie na komfort jego użytkowania.

Obecnie praktycznie każde urządzenie posiada specjalny system zabezpieczeń, jednak starsze typy mogą nie mieć ich tak rozbudowanych. Najlepsze mają funkcje regulujące pracę, dzięki czemu nie dochodzi do ich przegrzania i awarii. Cena to ostatni czynnik, który powinien być brany pod uwagę. Oczywiście jest ona uzależniona od rodzaju grzejnika elektrycznego, a także mocy i designu. Warto jeszcze zapoznać się z opiniami użytkowników, którzy zakupili konkretny model urządzenia oraz uwzględnić renomę producenta. Dzięki temu zyska się pewność, ze wybór sprzętu będzie trafiony i spełni wszystkie pokładane w nim oczekiwania.