A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

KiK aranzacja zdjec

fot. KiK

Wakacje z dziećmi to wyzwanie samo w sobie. Nieważne, ile razy już to przerabialiśmy – coś zawsze może zaskoczyć. Jedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka, że przykre niespodzianki zepsują nam wspólny wyjazd, to dobrze przemyślana „wyprawka”. Co powinno się w niej znaleźć? Już podpowiadamy!

 

Każdy rodzic wie, że nie da się przewidzieć wszystkiego, do tego dzieci są różne i mają różne potrzeby. Czy istnieje zatem przepis na uniwersalną „wakacyjną wyprawkę”? Zdecydowanie tak – jest bowiem co najmniej kilka rzeczy, bez których weekendowe czy wakacyjne wyjazdy po prostu nie mogą się obejść. A przynajmniej nie powinny, jeśli zależy nam na zasłużonym odpoczynku i zminimalizowaniu nieprzyjemnych sytuacji.

 

Solidna baza

 

Od czego zacząć? Poza wykupieniem ubezpieczenia (zwłaszcza, jeśli wybieramy się za granicę) oczywiście od torby, do której zapakujemy wyprawkę. – Powinna być przede wszystkim spora, lekka i wygodna do noszenia, a najlepiej również wodoodporna. Wygląd jest w tym przypadku kwestią drugorzędną. Najlepiej sprawdzi się plecak z wygodnymi szelkami czy pojemna torba z zarówno długimi, jak i krótkimi uchwytami, którą w razie czego możemy szybko chwycić jedną ręką, ale też wygodnie przewiesić przez ramię, w zależności od potrzeb – podpowiada ekspertka sieci sklepów KiK.

 

Prowiant

 

W wyprawce dla dziecka koniecznie powinna się znaleźć też butelka na wodę, najlepiej z filtrem. – W sklepach nie brakuje takich o dowolnym rozmiarze, a nawet kolorze, co przydaje się zwłaszcza, kiedy mamy więcej niż jedno dziecko. Jeśli każde ma swoją w ulubionym odcieniu, jest większa szansa na uniknięcie kłótni pt. „To moje!” – radzi specjalistka KiK i dodaje: warto również pamiętać o drobnych przekąskach na nagły dziecięcy napad głodu. Dobrze w tej roli sprawdzają się albo pokrojone już wcześniej owoce (borówki, truskawki czy – dla bezpieczeństwa przekrojone wzdłuż – winogrona), albo orzechy, albo zdrowe, zbożowe batoniki (zwłaszcza te zrobione samodzielnie), ewentualnie paczka sucharków czy ciasteczek zbożowych z małą ilością cukru.

 

Bezpiecznik

 

Poza tak oczywistymi rzeczami, jak ręczniki czy strój kąpielowy oraz czapka albo kapelusik i okulary przeciwsłoneczne dla dziecka, powinniśmy pamiętać również o kilku innych obowiązkowych elementach wyprawki. – Można je określić jednym słowem – „bezpiecznik”. A mówiąc konkretniej chodzi m.in. o opakowanie chusteczek higienicznych i tych mokrych, komplet plastrów opatrunkowych i odkażacz, a także krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz sprej odstraszający komary i kleszcze. Wszystko oczywiście najlepiej zapakować do jednej kosmetyczki – tłumaczy ekspertka KiK i dodaje: bezpieczne dziecko to szczęśliwe dziecko. I rodzice też.

 

Czasoumilacze

 

O ile my, dorośli, z prowiantem i kilkoma drobiazgami w apteczce możemy dosłownie zdobywać góry, dzieci są bardziej wybredne. Choć nieraz najwspanialszą zabawką okazuje się kijek znaleziony na leśnej dróżce, nie ma co ryzykować i lepiej zabrać ze sobą kilka zabawek. – Jeśli wybieramy się nad wodę, warto zabrać ze sobą dmuchany basenik i wiaderko. Są lekkie, a mogą wręcz uratować sytuację – np. jeśli woda w jeziorze czy rzece jest niebezpieczna, zbyt głęboka lub wartka albo po prostu za zimna. W małym baseniku dziecko będzie bezpieczne, a woda szybciej się nagrzeje – podpowiada specjalistka KiK.

 

Drobiazg na (nie)przewidziane okoliczności

 

Trudno nie zgodzić się z tym, że dzieci to wiodący producenci ubrań do prania. Brudzą się nie tylko jedząc, ale i przy zabawie… Na takie okazje przyda się nie tylko zapasowa bielizna i ubranko, ale też woreczki strunowe na te zabrudzone. Łatwo się je otwiera, są szczelne i nie spowodują jeszcze większego bałaganu w torbie. Do tego w razie potrzeby przydadzą się na niedojedzone owoce i kanapki, odpadki albo rozmaite przedmioty, które dzieci znajdują podczas wycieczek – zapiaszczone muszelki czy kamyki, patyki, a nawet martwe żuczki i inne skarby, bez których zafascynowany kilkulatek nie ruszy się nawet na krok. A przecież zależy nam na tym, by każdy członek rodziny był zadowolony z wyjazdu!