A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

sądownictwo polska prawnikPrawo jest dziedziną niezwykle skomplikowaną i chociaż na co dzień, niewiele osób zastanawia się nad jego poszczególnymi zagadnieniami, może się zdarzyć, że - prędzej czy później - zajdzie potrzeba uzyskania pomocy w tej dziedzinie. Wówczas pierwszym krokiem zazwyczaj powinna być wizyta w kancelarii adwokackiej, których dostępność, szczególnie w dużych miastach jak Gdynia, jest zadowalająca. Jakimi sprawami zajmuje się adwokat i jaki rodzaj wsparcia prawnego pomoc można odeń uzyskać?

 

Czym zajmują się kancelarie adwokackie?

Kancelarie adwokackie zajmują się przede wszystkim prawem cywilnym, a więc wszelkimi kwestiami związanymi z prawem rodzinnym, spadkowym, rozwodowym, majątkowym czy odszkodowawczym. Nie jest to jednak jedyna gałąź działalności adwokatów, podejmują się oni także udzielenia pomocy w sprawach o charakterze karnym, administracyjnym czy gospodarczym. Reasumując dzięki współpracy z wybraną kancelarią adwokacką możemy uzyskać pomoc z zakresu:

 

 

  • rozwodu, dzielenia majątku, zasiłku alimentacyjnego czy widzenia z dzieckiem
  • kwestii spadkowych
  • odszkodowań
  • obrony w procesie karnym
  • uzyskania pozwolenia budowlanego
  • sporządzania wszelkiego rodzaju umów
  • obsługi prawnej firmy lub pracownika 

 

Jak wygląda pierwsze spotkanie w kancelarii adwokackiej?

Odbywa się ono we wcześniej, zazwyczaj telefonicznie lub mailowo, ustalonym miejscu i godzinie. Bardzo często już przy umawianiu pierwszej wizyty należy pokrótce zarysować problem, z którym się zwracamy. Coraz częściej miejscem spotkania nie musi być kancelaria adwokacka Gdynia sensu stricto. Zauważalną popularnością cieszą się rozmowy online (np. przez Skype'a bądź Zooma, wówczas można też w sposób wygodny i efektowny pracować z adwokatem z innego miasta) lub na gruncie bardziej przyjaznym i neutralnym, np. w kawiarni. Poniżej mapka ze wskazówkami dojazdu do kancelarii adwokackiej przy ulicy Krasickiego 11/4 w Gdyni.

 

 

Czy należy się obawiać, że informacje udzielona adwokatowi mogą zostać użyte w nieodpowiednim celu?

Kancelaria adwokacka i sam mecenas są przez prawo ściśle zobowiązani do przestrzegania tajemnicy zawodowej. Informacje, które przekażemy, mają charakter poufny i nie mogą zostać wykorzystane w niewłaściwym, krzywdzącym nas celu. Istnieje procedura zwalniająca z owej tajemnicy, ale może się odbyć wyłącznie drogą sądową i są to przypadki niezwykle rzadkie i poważne. 

Adwokat to zawód zaufania publicznego, jest zobowiązany do lojalności i rzetelności w swoich fachu. Należy pamiętać, że chce, ale też musi działać na korzyść swoich klientów, a jego zawód polega na rozwiązywaniu kwestii trudnych i drażliwych. Prawo istnieje właśnie po to, aby rozwiązywać je w sposób sprawiedliwy i optymalny.