Porady
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

praca geodety
W dzisiejszym świecie, w którym budowanie inwestycji i różnych obiektów jest codziennością, praca geodety pozostaje nieoceniona. Szczególnie zdaje sobie sprawę z tego branża deweloperska, która ściśle współpracuje z wyspecjalizowanymi geodetami. Zawód ten jest także szczególnie widoczny podczas budowy lub rozbudowy dróg, wyznaczania działek lub gruntów czy tworzenia map dla różnych instytucji. Jednym słowem geodeci są niezwykle potrzebni w dzisiejszym społeczeństwie, a dla wielu ich praca jest przepustką do tworzenia nowych inwestycji, które służą wszystkim.

 

 

 

 

Jak zostać profesjonalnym geodetą?

Jeżeli chcesz wiązać swoją przyszłość z geodezją musisz posiadać odpowiednie uprawnienia potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

 

Drogi kształcenia pozwalające zostać geodetą:

  • średnie wykształcenie - ukończenie technikum geodezyjnego (trwającego 5 lat), które przygotowuje kandydata do podjęcia pracy w zawodzie geodety.
  • wyższe wykształcenie - ukończenie studiów wyższych na kierunku geodezyjnym wraz z wyborem specjalizacji.

Zdecydowanie kierunek geodezyjny jest dedykowany osobom, które nie mają oporów w przyjmowaniu wiedzy z dziedziny nauk geograficznych. Cała ścieżka kształcenia opiera się o informacje właśnie z tego filaru edukacyjnego. Uprawnienia dla zawodowego geodety są wydawane przez Głównego Geodetę Kraju i po ich otrzymaniu można legalnie wykonywać pracę.

 

Jakie wynagrodzenie może otrzymać zawodowy geodeta?

Zawodowi geodeci są bardzo potrzebni w dzisiejszym świecie. W związku z tym mają oni realne szanse na zdobycie godziwych wynagrodzeń za wykonywaną pracę. Nie jest tajemnicą, że najlepiej wynagradzani są geodeci, którzy otworzyli własną działalność gospodarczą - ich zarobki sięgają rzędu 6000 zł brutto. Średnie zarobki geodety w Polsce wynoszą 4860 zł brutto miesięcznie.

Warto wspomnieć również o różnych wymiarach pracy geodety - istnieją stanowiska biurowe, gdzie głównym obowiązkiem takich pracowników jest przetwarzanie informacji zdobytych przez geodetów działających w terenie. Na rynku istnieje duża konkurencja, dlatego czasami przebicie się na sam szczyt może wydawać się ciężkie. Mimo wszystko profesjonalni i skrupulatni geodeci mają szansę na godziwe i zadowalające wynagrodzenie.

 

Program global mapper - interaktywne narzędzie ułatwiające prace geodecie

Profesjonalny geodeta powinien posiadać odpowiedni sprzęt oraz umiejętności, które ułatwiają mu wykonywanie swoich obowiązków. Tworzenie map oraz działanie w terenie (robienie pomiarów) należą do głównych zadań geodety, jednak jego praca nie byłaby możliwa bez odpowiednich do tego narzędzi. Program global mapper należy do najnowszych i najbardziej innowacyjnych oprogramowań, które łączy w sobie obsługę dwóch zadań - katrografię GIS oraz nawigację GPS. Producenci tego nieocenionego narzędzia włożyli ogrom pracy, aby oprogramowanie umożliwiło geodetą wykonywanie skrupulatnych  baz danych geoprzestrzennych oraz wykonywanie różnych ruchów.

Program global mapper wyświetla dane obrazów rastrowych, wysokościowych, zestawów wektorowych. Pozwala na wysyłanie plików do platform, które nie są związane z GIS oraz edytowanie, mozaikowanie, kalibrację, tworzenie profili, bezpośrednie drukowanie i wiele innych. Jednym słowem program global mapper łączy wszystkie funkcje programów konkurencyjnych i pozwala na skuteczne prowadzenie działań geodezyjnych. Producent umożliwił także wykup opcjonalnych dodatków, które mają jeszcze więcej zaawansowanych narzędzi do przetwarzania i edytowania zgromadzonych danych.

źródło zdjęć: freepik.com