A A A

alergiaW dzisiejszym świecie alergia dotyka coraz więcej osób, stąd zyskała miano choroby cywilizacyjnej. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 30-40% ludzi cierpi na choroby alergiczne, a tendencja będzie narastać.

 

Temat alergii rodzi wiele pytań

Od lat 80. ubiegłego wieku notuje się wzrost poważnych objawów alergii. Można być uczulonym nie tylko na pyłki drzew i traw, pleśń czy sierść zwierząt, lecz także na cytrusy, owoce morza czy orzechy. Pierwsze testy alergiczne przeprowadził Charles Blackely pod koniec XIX wieku. Nakładał pyłki roślin na dłonie i rozdrapywał. Jego obserwacje i badania stały się podstawą do opracowania techniki testów skórnych. W ciągu roku liczba alergików rośnie o 0,5-2,5%. Jest to bardzo wysokie tempo wzrostu. Ile procent społeczeństwa cierpi na alergię, a ile spośród nich wymaga opieki lekarskiej?

 

Alergia – czym jest, jakie są objawy

Alergia to nadmierna reakcja układu immunologicznego na występujące w środowisku substancje, czyli alergeny. Organizm reaguje na naturalne bodźce jak na zagrożenie. Alergia przybiera różne formy takie jak zapalenie skóry, wysypka i pokrzywka, nieżyt nosa, astma, łzawienie, kichanie. Najczęstsze typy to alergia oddechowa i pyłkowa, zdecydowanie rzadziej występuje alergia pokarmowa. Reakcję alergiczną może spowodować kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi, do których zaliczamy nikiel, chrom, formalinę, środki czystości. Istotnym problem jest alergia na leki czy na jad zwierząt.

Wśród przyczyn alergii istotną rolę odgrywają czynniki środowiskowe takie jak pyły przemysłowe, spaliny, urbanizacja, substancje chemiczne zawarte w kosmetykach i żywności. Część naukowców uważa, że życie w coraz bardziej sterylnych warunkach sprzyja rozwojowi alergii. Kolejnym czynnikiem są predyspozycje genetyczne. Jeśli rodzic jest alergikiem, prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało podobne problemy, jest zdecydowanie większe. Jednak geny nie zmieniają się tak szybko. Większość alergii wynika z wyżej opisanych z czynników środowiskowych. Również odejście od natury i przebywanie w głównie zamkniętych pomieszczeniach, gdzie w powietrzu częściej występują mikroorganizmy takie jak roztocza i pleśń może zwiększyć ryzyko jej wystąpienia.

 

Alergia w Polsce

Jesteśmy wśród najbardziej uczulonych społeczeństw w Europie. Związane jest to ze zmiennością pór roku w naszej strefie klimatycznej. Pylenie roślin rozpoczyna się już w lutym i trwa nawet do końca października. Jesienią i zimą najaktywniejsze alergeny to pleśnie i grzyby. Katar to najczęstsza choroba alergiczna. Około 22% Polaków cierpi na katar alergiczny. Według badań ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) 40% Polaków zmaga się z różnego rodzaju alergiami. Są to głównie mieszkańcy większych miast.

Przeziębienie czy alergia?

Bardzo często się zdarza, że lekarze przepisują antybiotyki, nie rozpoznając alergii, stąd całymi tygodniami tacy pacjenci są poddawani niepotrzebnej kuracji. Oczywiście szereg objawów będzie zależeć od rodzaju alergii. Najważniejszą kwestią jest indywidualne leczenie, zależne od nasilenia objawów, wieku pacjenta czy występowania innych chorób. Obecnie leki redukujące reakcje immunologiczne są szybkie w działaniu, nie powodują senności, ich stosowanie nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Terapia farmakologiczna musi być dobrana w sposób bezpieczny. Należy pamiętać, że alergia jest chorobą przewlekłą. Raz zaleczona nie daje stuprocentowej pewności, że nie pojawi się w naszym organizmie ponownie.