A A A

turystyka
Polskie morze to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków planujących letni urlop. Nic dziwnego zatem, że baza noclegowa w nadmorskich miejscowościach na przestrzeni lat rozbudowała się w znacznym stopniu. Jednocześnie przez minione dekady zmienił się sposób spędzania przez turystów wolnego czasu oraz ich preferencje w stosunku do miejsc, w których zatrzymują się na czas wakacji.

 

Turystyka kiedyś i dziś

Podróżowanie w celach wypoczynkowych to praktyka stosunkowo nowa, jeśli weźmiemy pod uwagę, że turystykę uprawiano już wiele wieków temu. Tak zwany okres prekursorski trwał do końcówki XIX wieku – w tym czasie podróżowano między innymi do obiektów sakralnych oraz do uzdrowisk, w tym również nadmorskich, które stały się popularne już w XV wieku. Wśród popularyzatorów turystyki wymienia się między innymi królową Bonę oraz królową Marię Kazimierę. Dalszy rozwój nadmorskich uzdrowisk, między innymi w Świnoujściu, przypada na XX wiek. Duży wpływ na to miał rozwój sieci kolejowych, które umożliwiały stosunkowo szybkie i wygodne przemieszczanie się po kraju. W okresie między wojennym rozwija się polska państwowość, co sprzyja powstawaniu w kraju kolejnych organizacji oraz przedsiębiorstw turystycznych – w tym biur podróży, z których najstarsze zostało założone w 1920 roku. Państwo polskie przejmuje mecenat nad turystyką, czego owocem są imprezy turystyczne, takie jak Dni Morza. Rozkwit nadmorskiej turystyki został zatrzymany przez wybuch II Wojny Światowej i jeszcze przez lata po jej zakończeniu wypoczywanie nad morzem było utrudnione, mimo, że od 1949 roku funkcjonował Fundusz Wczasów Pracowniczych. Powodów było kilka, przede wszystkim kiepska sytuacja sanitarna, wybuchające w wielu miejscowościach epidemie oraz wojsko stacjonujące wokół licznych plaż – władze PRL, podobnie jak inne państwa bloku wschodniego szykowały się do wybuchu kolejnej wojny. Sytuacja zmieniła się w roku 1956, kiedy I sekretarzem KC PZPR został Władysław Gomułka. Właśnie wtedy zaczęły pojawiać się liczne ośrodki wypoczynkowe, w tym również te należące do kluczowych dla gospodarki zakładów, takich jak kopalnie, huty i stocznie.

Wakacje współcześnie

Wraz z przemianą ustrojową w latach 90-tych nadmorska baza noclegowa zaczęła wzbogacać się o prywatne obiekty wypoczynkowe. W pierwszej fazie dużą popularnością cieszyły się pensjonaty, czyli obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi jedno- lub dwuosobowych, oferujące całodobowe wyżywienie gości. Ich główną zaletą jest domowa atmosfera. Dzisiejsi wczasowicze często korzystają również z usług hoteli, czyli obiektów posiadających co najmniej 10 pokoi – zazwyczaj hotele zapewniają dużo wyższy standard wypoczynku. Przykładem może być tutaj gdański Hotel Orle***, posiadający między innymi strefę SPA, basen, sauny oraz salę fitness.