Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

businessman reading contract closeup1
Notariusz to zawód, na którego wykonywanie decyduje się bardzo wiele osób. Nie ma się temu, co dziwić, bo jest on dobrze płatny i może przynieść całkiem sporo satysfakcji. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób notariuszem zostać i jakie ten specjalista ma możliwości. Warto również mieć świadomość tego, w jakich okolicznościach należy z pomocy notariusza skorzystać.

 

 

Jak zostać notariuszem?

Notariusza określano dawniej mianem rejenta. Jest to rzecz jasna zawód prawniczy. Aby więc zostać notariuszem, trzeba będzie ukończyć najpierw studia prawnicze. Konieczne jest również dostanie się na aplikację i zdanie egzaminu. Osoby wykonujące ten zawód korzystają z ochrony, która jest przyznawana funkcjonariuszom publicznym.

Warto mieć świadomość tego, że notariusz jest powoływany przez Ministra Sprawiedliwości. To on wyznacza również siedzibę jego kancelarii. Praca w charakterze notariusza nie należy do najłatwiejszych. Zanim więc zaczniemy kształcić się w tym kierunku, przyjrzymy się swoim predyspozycjom. Jeżeli trudność sprawia nam zapamiętywanie i analiza danych, ten zawód nie będzie raczej dobry dla nas.

Notariusz pracuje z ludźmi, dlatego powinien być również empatyczny i uprzejmy. Konieczne jest także posiadanie zaświadczenia o niekaralności. Notariusz musi być także osobą, która cieszy się dobrą opinią w swoim środowisku. Nie należy więc popadać w konflikty z osobami ze środowiska, w którym obracamy się na co dzień.

 

Komu może pomóc notariusz?

Notariusz może pomóc naprawdę wielu osobom. Do czynności notarialnych można zaliczyć przede wszystkim sporządzanie aktów notarialnych, jak również sporządzanie poświadczeń. Mowa tu przede wszystkim o poświadczeniu własnoręczności podpisu. Wśród czynności notarialnych można wymienić także przyjmowanie na przechowanie pieniędzy czy kosztowności, jak również sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia.

Notariusz będzie mógł pomóc także osobom, które chcą oprotestować weksel bądź czek. Specjalista ten zajmuje się również spisywaniem protokołów. Notariusz może pomóc również podczas sporządzania testamentu. Trzeba zaś przyznać, że na sporządzanie testamentu decyduje się coraz więcej osób.

 

Jak wybrać dobrego notariusza?

Jeżeli chcemy być zadowoleni z usług notariusza, musimy mądrze go wybrać. Wydaje się, że najlepiej będzie porównać opinie na temat poszczególnych specjalistów. Im więcej tych pozytywnych, tym lepiej. Duża ilość opinii negatywnych powinna być natomiast sygnałem alarmowym dla nas. Jeżeli jakiś prawnik posiada mnóstwo takich opinii, najprawdopodobniej nie warto korzystać z jego usług.

Ważne jest także to, aby na spotkanie z notariuszem zabrać wszystkie potrzebne nam dokumenty. Na pewno niezbędny będzie dokument poświadczający naszą tożsamość. W zdecydowanej większości przypadków jest nim dowód osobisty. Warto także mieć na uwadze to, że usługi notariusza są płatne. Niestety, wizyta w kancelarii notarialnej może wiązać się z naprawdę dużymi kosztami i należy być na to przygotowanym. Niektórych spraw nie można jednak załatwić bez notariusza.

Informacje zaczerpnięte z notariuszgdynia.pl