Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Microsoft Office
Firma Microsoft powstała w 1975 roku i wyewoluowała z drobnego przedsiębiorstwa informatycznego w światowego lidera oprogramowania. Obecnie najpopularniejszymi produktami giganta z Redmond są oczywiście systemy operacyjne Windows, pakiety biurowe MS Office oraz liczne usługi w chmurze. Jak nietrudno się domyślić, w historii firmy o niemal 50-letniej obecności na rynku musi znajdować się sporo programów, które z różnych przyczyn przestały być rozwijane przez zespoły deweloperów. W niniejszym tekście przyglądamy się porzuconym aplikacjom z Microsoft Office.

 

Bogata historia porzuconego oprogramowania

W portfolio firmy Microsoft znajduje się sporo produktów, które przestały być rozwijane i obsługiwane w ramach wsparcia technicznego. Najczęściej było to spowodowane faktem, iż oprogramowanie było już na tyle przestarzałe, że kontynuowanie prac stawało się po prostu nieopłacalne. W niektórych przypadkach dwa programy oferowały bardzo zbliżone funkcjonalności, dlatego konieczne było wycofanie z rynku jednej z bliźniaczych aplikacji.

W przestrzeni internetowej można znaleźć wielu fanów, którzy starają się stworzyć kompletną listę wszystkich porzuconych programów oraz usług firmy Microsoft. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe zadanie – zwłaszcza, jeżeli mówimy o oprogramowaniu, które powstało na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Wysiłki poszukiwaczy przyniosły jednak świetne rezultaty – na chwilę obecną udało się łącznie zidentyfikować 345 nierozwijanych produktów od giganta z Redmond. Poszczególne pozycje obejmują komunikatory, narzędzia programistyczne, systemy operacyjne oraz aplikacje biznesowe. W dalszej części tekstu przyglądamy się kilku programom, które niegdyś były dołączone do pakietu MS Office.

 

Microsoft Binder

Microsoft Binder był aplikacją dostarczaną z pakietami Microsoft Office 95, Office 98 oraz Office 2000. Program służył do zbierania oraz porządkowania różnych dokumentów oraz obiektów OLE 2.0, m.in. arkuszy kalkulacyjnych, plików tekstowych, prezentacji multimedialnych czy grafik typu clipart. Binder obsługiwał pliki o takich rozszerzeniach, jak m.in. .doc, .xls, .ppt czy .mpp.

Co ciekawe, komponenty systemu operacyjnego Windows pozwalały rozpakowywać pliki stworzone za pomocą Microsoft Binder jeszcze w pakiecie Office 2003. Obecnie jedynym sposobem na otwarcie binderowych „paczek” jest skorzystanie ze specjalnego programu UnBind – dodaje specjalista reprezentujący firmę Klucz System, sklep z autoryzowanymi kluczami aktywacyjnymi do oprogramowania.

 

Microsoft InfoPath

Microsoft InfoPath był rozwijany w latach 2003-2014 i służył do tworzenia, rozsyłania oraz wypełniania elektronicznych formularzy. Informacje pozyskane za pomocą cyfrowych kwestionariuszy mogły być zapisywane jako plik na komputerze PC lub dane w chmurze na serwerze sieci Web (o ile ankieta InfoPath została wcześniej zintegrowana z programem SharePoint).

Początkowo program został wydany jako część pakietu biurowego Microsoft Office 2003, jednak pod koniec swojej obecności na rynku był dostępny w samodzielnej wersji – Microsoft udostępnił InfoPath w tzw. Centrum pobierania. W przeciwieństwie do poprzednich wydań, najnowsza odsłona aplikacji wymagała do swojej obsługi aktywnej  subskrypcji ProPlus na usługę Office 365.

Obecnie program Microsoft InfoPath został zastąpiony za pomocą usługi Office Forms, która jest dostępna całkowicie bezpłatnie dla każdego, kto ma konto Microsoft. W 2016 roku gigant z Redmond ogłosił, że wsparcie techniczne dla aplikacji klienckiej InfoPath 2013 zostanie zakończone w lipcu 2026.

 

Microsoft PhotoDraw

Microsoft PhotoDraw był pionierskim edytorem grafiki wektorowej i rastrowej w historii firmy. Pierwsza wersja programu ukazała się w 1999 roku i stanowiła uzupełnienie pakietu Office 2000 w wydaniu Premium oraz Developer. Aplikacja była również dostępna jako samodzielny produkt – oprogramowanie znajdowało się na 3 płytach CD. Nieco odświeżona wersja PhotoDraw została wypuszczona jeszcze tego samego roku – była to druga, a zarazem ostatnia edycja.

Firma Microsoft zrezygnowała z dalszego rozwoju PhotoDraw ze względu na niską popularność samego pakietu, do którego była dołączona aplikacja. Co ciekawe, wielu użytkowników przez lata korzystało z tego programu, nawet z kolejnymi edycjami Office'a. Powód? Aż do 2007 roku gigant z Redmond nie opracował żadnego programu zastępczego do edycji i obróbki zasób graficznych. PhotoDraw został ostatecznie wycofany z rynku dopiero w 2009 roku, kiedy zastąpił go Microsoft Photo Editor, czyli edytor grafiki bitmapowej.