A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Znakowanie w przemyśle jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania wielu firm produkcyjnych. Ze względu na dużą otwartość firm produkcyjnych względem innych uczestników łańcucha dostaw, czy Klientów przetwarzających konkretne komponenty, bardzo ważna staje właściwa identyfikacja każdego niemal detalu. Właściwie oznakowanie sprawia, że przedsiębiorstwa osiągają wiele korzyści zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, o których opowiemy w tym właśnie artykule.

 

 

Technologia kodów kreskowych, jako ważny aspekt oznakowania przemysłowego.

Podstawą znakowania towarów i komponentów w przemyśle jest technologia kodów kreskowych lub coraz częściej technologia kodów dwuwymiarowych (datamatrix). Znakowanie w oparciu o kody umożliwia zastosowanie technik automatycznej identyfikacji do odczytu zawartości kodu. Automatyczna identyfikacja to przede wszystkim czytniki kodów, drukarki etykiet oraz kolektory danych, czyli komputery mobilne zaopatrzone w zintegrowany skaner umożliwiający odczyt kodu. Tego typu rozwiązania wzmocnione warstwą systemową umożliwiają automatyzację wielu procesów biznesowych, zwiększając szybkość ich realizacji, zmniejszając ilość błędów i wpływając na obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.

 

Znakowanie etykietą samoprzylepną, jako podstawowa metoda znakowania przemysłowego.

Podstawową formą znakowania przemysłowego pozostaje już od wielu lat znakowanie etykietą samoprzylepną. Etykiety są personalizowane podczas ich wydruku z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń drukujących (lub drukujących i aplikujących). Te urządzenia to odpowiednio drukarki etykiet oraz etykieciarki automatyczne. Zależenie od potrzeb i uwarunkowań etykiety mogą być produkowane z wykorzystaniem kleju akrylowego lub kauczukowego oraz wykonane z papieru lub specjalistycznych folii. Najbardziej odporne etykiety ulegają bardzo trudentmu zniszczeniu oraz są odporne na temperatury rzędu kilkuset stopni Celsjusza.

 

Znakowanie laserem jako najbardziej trwała forma znakowania przemysłowego.

W przypadku wymogów zastosowania innych form znakowania, które zagwarantują trwałość znaków bez względu na jakiekolwiek warunki zewnętrzne warto wybrać znakowanie laserowe. Znakowanie laserem (jednym z najlepszych na rynku laserów jest laser Datalogic) umożliwia naniesienie znaku na każdą powierzchnię poprzez zmianę jej struktury. Jedynym sposobem na pozbycie się takiego znaku jest fizyczne zniszczenie oznakowanego produktu lub komponentu. Oznakowanie laserowe sprawdza się szczególnie w branży motoryzacyjnej, lotniczej, czy zbrojeniowej.

 

Korzyści wynikające z właściwego oznakowania towarów i komponentów.

Właściwe oznakowanie towarów i komponentów jest kluczowe dla osiągnięcia szeregu korzyści o naturze wewnętrznej oraz zewnętrznej. Z perspektywy wnętrza organizacji właściwe oznakowanie pomaga w lepszej organizacji samej produkcji (poprzez bardziej kompleksowe informowanie o szczegółach procesu produkcji) oraz w bardziej optymalnym ukształtowaniu procesów logistyki wewnętrznej (oznakowanie kodem jest niezbędnym elementem funkcjonowania systemu zarzadzania magazynem klasy WMS). Z perspektywy zewnętrznej oznakowania wspomaga właściwą integrację z partnerami zewnętrznymi, niekiedy będąc warunkiem koniecznym dla zaistnienia takiej współpracy.