A A A

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W pracy spędzamy znaczną część naszego życia. Dobry pracodawca i firma, która pozwala się rozwijać są na wagę złota. Wielu osobom udaje się odnaleźć wymarzoną, dającą spełnienie posadę. Niestety, nie wszyscy mają tyle szczęścia. Mimo walki z mobbingiem, ten nadal pojawia się w polskich przedsiębiorstwach i instytucjach. Starcie z nim nie jest proste, ale z pewnością konieczne.

 

 

Według definicji

Kodeks Pracy bardzo dokładnie określa, czym jest mobbing. Parafrazując jego zapisy można stwierdzić, że są to świadome zachowania skierowane do pracownika, charakteryzujące się nękaniem psychicznym zarówno w sposób werbalny jak i niewerbalny. Warto tutaj zauważyć, że mobbing można obserwować nie tylko w relacji pracodawca-pracownik, niekiedy występuje on także wśród współpracowników. Efektem mobbingu najczęściej jest spadek pewności siebie i wyalienowanie pracownika. Niestety, trudna sytuacja w pracy może odbić się również na zdrowiu psychicznym i fizycznym zatrudnionego.  Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na wszelkie przejawy mobbingu i informować o tym odpowiednie osoby.

 

 

W razie problemów

Wiele osób bardzo boi się, że zgłoszenie mobbingu tylko pogorszy sytuację. Jest to całkowicie błędne myślenie. Ciche przyzwolenie na tego typu działania będzie je jedynie pogłębiać. O wszelkich przejawach mobbingu należy informować pracodawcę. W przypadku, gdy to on dopuścił się złamania prawa, trzeba zgłosić się do działu HR, kierownictwa wyższego szczebla, a nawet do Państwowej Inspekcji Pracy. Osoba, która stała się ofiarą mobbingu, może otrzymać odszkodowanie. Uzyskanie zadośćuczynienia nie jest jednak proste. Należy bowiem udowodnić, że doszło do łamania prawa i miało to wpływ na zdrowie psychiczne lub fizyczne pokrzywdzonego. Możliwe jest także uzyskanie odszkodowania za straty materialne spowodowane odejściem z pracy.

Aby skutecznie walczyć z mobbingiem, najpierw należy zadbać o poszerzenie wiedzy na jego temat. Firma Seka oferuje usługi doradcze z zakresu prawa pracy. Dzięki konsultacji ze specjalistami pracownicy i zarząd firmy dowiedzą się wszystkiego na temat mobbingu i poznają sposoby walki z tym zjawiskiem.


Artykuł partnera