Masz już pracę, ale chcesz podreperować budżet? Nie wiesz co zrobić z wolnym czasem? A może po prostu cenisz sobie swobodę, jaką daje brak stałego zatrudnienia? Jeśli tak, praca dorywcza jest dla Ciebie! W tym artykule znajdziesz 7 sprawdzonych sposobów na pracę dorywczą.

 

 

Sposób na dorobienie czy alternatywa dla etatu?

Wielu z nas postrzega pracę dorywczą jedynie jako sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Rzeczywiście, zastrzyk dodatkowej gotówki to czasem dobry powód, aby zrezygnować z wolnego dnia w weekend. Ta forma pracy może być jednak również sposobem na życie - przynajmniej na jakiś czas! Zwłaszcza młodzi ludzie cenią sobie elastyczność i panowanie nad własnym czasem, jakie daje brak stałej pracy. Pozwala to zdobyć doświadczenie z wielu różnych branż, co na pewno pomoże w życiu. Trzeba przyznać, że wybór jest bardzo różnorodny!

 

 

1. Telemarketer w call center

Praca w call center jest niezwykle popularna zwłaszcza wśród studentów. Zapotrzebowanie na usługi telemarketerów jest tak duże, że w największych firmach możemy traktować taką formę zatrudnienia niemal jak etat! Najczęściej jest to zatrudnienie na umowę-zlecenie z systemem premiowym, a zatem jeśli odnajdziemy się w branży, możemy liczyć na całkiem atrakcyjne zarobki. Czas pracy najczęściej jest elastyczny i zwykle można bez problemu dogadać się co do interesującego grafiku i ilości godzin pracy. Trzeba jednak umieć znosić kontakt z nie zawsze zadowolonymi rozmówcami! Stawki rzadko są wyższe niż 12 zł netto za godzinę, przy odrobinie szczęścia jednak nawet drugie tyle zarobimy z tytułu premii. 

 

 

2. Pomocnik na budowie

Branża budowlana rozwija się dynamicznie i zawsze będzie w niej miejsce dla dodatkowego pracownika fizycznego. Wynagrodzenia jak na pracę dorywczą bywają również dość atrakcyjne, choć w wielu małych firmach musimy zwrócić szczególną uwagę na kwestię podpisania umowy. Praca nie jest lekka, ale przy odrobinie szczęścia i pewnym wysiłku, możemy przynieść do domu całkiem spore pieniądze. Również doświadczenie wyniesione z branży budowlanej może przydać się w dalszym życiu. Zarobki są bardzo różne, w zależności od naszych umiejętności. Na początek raczej nie ma co liczyć na więcej niż 15 zł netto za godzinę.

 

 

3. Pracownik inwentaryzacji

Jeśli nie przeszkadza Ci praca w godzinach nocnych, może to być ciekawy sposób na dorobienie. Nocne zliczanie towarów na półkach sklepowych nie zdarza się jednak codziennie. Ofert nie jest tak wiele i nie trafiają się na co dzień. Pracę przy inwentaryzacjach musimy zatem traktować jako dorywczą i nie liczyć raczej na związanie się w przyszłości z pracodawcą na dłużej. W zamian jednak jeśli tylko nie przeszkadza nam zarwana nocka, wciąż mamy wolny dzień! Wynagrodzenia oscylują w okolicach 10-12 zł netto za godzinę.

 

 

4. Copywriter

Zajęcie, które wielu z nas nie mówi nic. Praca polegająca na pisaniu tekstów reklamowych na zamówienie. Niektóre firmy zatrudniają copywriterów na stałe, istnieją również internetowe giełdy tekstów, gdzie możemy przebierać w zleceniach i realizować te, które nam pasują w czasie, który nam odpowiada. Praca wymaga jednak umiejętności sprawnego pisania na komputerze i dobrej znajomości języka polskiego. Trzeba za to przyznać, że rozwija kreatywność i daje umiejętności, mogące przydać się już w stałej pracy! W tej branży nie ma mowy o dokładnym określeniu stawek godzinowych. Nasz zarobek w przeliczeniu na godzinę zależy od naszych umiejętności, szybkości pisania i wynajdywania informacji, a także odrobiny szczęścia przy znajdywaniu atrakcyjnych zleceń.

 

 

5. Statysta na planie filmowym

Praca bardzo ciekawa, często wymagająca pewnych wyrzeczeń i wielogodzinnego powtarzania tych samych czynności. Raczej nie zarobimy tu fortuny, ale podreperujemy budżet i podpatrzymy tajniki życia na planie filmowym. Przy odrobinie szczęścia poznamy również naszych ulubionych aktorów. Minusem tej pracy jest jednak to, że oferty trafiają się dość rzadko - zwłaszcza w mniejszych miastach. Często warunkiem zatrudnienia jest przejście prostego castingu. Do traktowania tej pracy jako regularnego sposobu dorabiania zniechęcą na pewno zarobki, rzadko przekraczające 8-9 zł netto za godzinę. Jeśli jednak chcemy po prostu spędzić ciekawie czas, nie tracąc na tym ani złotówki, a nawet nieco zarabiając - warto spróbować. Czasem jest to wstęp do kariery aktorskiej!

 

 

6. Zarządzanie kontem na portalu społecznościowym

Właściwie jest to praca w marketingu. Polega na prowadzeniu konta w jednym z social mediów dla przedsiębiorcy. Zwykle nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu, ale wiąże się z pewną odpowiedzialnością. W sytuacji kryzysowej może jednak okazać się, że spędzimy przed monitorem sporo czasu, dwojąc się i trojąc, aby zapobiec wizerunkowej katastrofie naszego pracodawcy! Trudno tu mówić o konkretnych stawkach. Zarobki zależą od rozmiarów i dynamiki firmy, która zleca nam prowadzenie profilu. 

 

 

7. Hostessa

Praca przeznaczona raczej dla płci pięknej, aczkolwiek czasem trafiają się zlecenia również dla panów. Zlecenia nie trafiają się na co dzień, wobec tego pracujemy głównie w weekendy. Zajęcie wymaga od nas wyjątkowej schludności i nienagannej prezencji. Opłaca się jednak dobrze wyglądać, często bowiem możemy liczyć na atrakcyjne napiwki, a i wynagrodzenia sięgają czasem kilkudziesięciu złotych za godzinę.

 

 

Jak znaleźć pracę dorywczą?

Rynek pracy dorywczej został właściwie przejęty przez agencje pracy tymczasowej i w większości przypadków do nich powinniśmy skierować swoje kroki. Oczywiście agencje zamieszczają ogłoszenia na popularnych portalach internetowych. Specyficzna jest branża budowlana - tutaj najlepiej rozmawiać bezpośrednio z właścicielami firm. Pamiętajmy o zadbaniu o umowę! Dominujące formy zatrudnienia to umowa zlecenie uraz umowa o dzieło. Zleceń jest całe mnóstwo, zatem najprawdopodobniej bez problemu przy odrobinie inicjatywy natrafimy na okazję dodatkowego zarobku!

Pomysły na prace dorywcze pochodzą z listy na blogu zaradnyfinansowo.pl