Porady
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

cos
Pomysł na sklep internetowy w postaci nazwy czy rodzaju sprzedawanego asortymentu to nie wszystko. Aby potencjalni klienci zaczęli korzystać akurat z Twojej platformy internetowej, powinieneś zainwestować w jej promocję. Jednym ze skutecznych narzędzi, jakie oferuje Google, są płatne reklamy w systemie Google Ads. Poniżej znajduje się krótki poradnik Google Ads, który rozjaśni Ci, jak zacząć skutecznie promować Twój sklep internetowy i ile kosztuje reklama w Google.

 

 

 

Co to płatne reklamy?

Zanim przejdziemy do właściwej części artykułu, jaką jest przewodnik Google Ads, w pierwszej kolejności wyjaśnimy Ci, czym tak naprawdę są płatne reklamy w Google. Ten konkretny system reklamowy został uruchomiony w 2000 roku i początkowo funkcjonował on pod nazwą Google Adwords. Płatne reklamy to nic innego, jak wszystkie reklamy sponsorowane znajdujące się nad innymi wynikami, które wyświetlają się użytkownikom na podstawie wpisywanych fraz w wyszukiwarkę. Najprościej rzecz ujmując, dzięki Google Ads, reklama Twojego sklepu internetowego będzie wyświetlała się w znacznie wyższych pozycjach potencjalnym odbiorcom, którzy wpisali w wyszukiwarkę hasła ściśle powiązane również z Twoją witryną. 

 

Google Ads - jak zacząć?

Aby zacząć korzystać z tego konkretnego narzędzia, musisz jedynie posiadać konto mailowe na Gmailu. Wówczas będziesz mógł utworzyć niezbędne w całym procesie konto w narzędziu Google Ads oraz skonfigurować konto w Google Merchants Center. Założenie konta w Google Ads jest w pełni darmowe. Pierwsze opłaty będą związane dopiero z uruchomieniem kampanii reklamowej. Drugie narzędzie dedykowane jest z kolei zwłaszcza dla sklepów internetowych. Dzięki niemu będziesz w stanie tworzyć reklamy typowo produktowe. 

 

Stwórz skuteczną kampanię w Google Ads

Po skonfigurowaniu konta w Google Ads, możesz przejść do stworzenia pierwszej reklamy. Na wstępie określ z góry wysokość budżetu, który jesteś w stanie przeznaczyć dziennie lub miesięcznie na wyświetlanie się danej reklamy. Aby odpowiednio skonfigurować reklamę musisz precyzyjnie określić docelową grupę odbiorców. Na podstawie informacji dla kogo skierowane są produkty sprzedawane przez Twój sklep, wytypuj np. lokalizację, zainteresowania czy wiek potencjalnych odbiorców. Następnie dobierz odpowiednie słowa kluczowe, dzięki którym Twoja strona będzie wyświetlana. Frazy powinny być jak najbardziej zgodne z asortymentem, jaki znajduje się w Twojej ofercie. Pamiętaj, że możesz określić także typ dopasowania, który pozwoli Ci rozszerzyć zakres wyświetleń o powiązane frazy związane z wytypowanymi przez Ciebie słowami kluczowymi. 

 

Ile kosztuje reklama w Google?

Użytkownicy wpisujący konkretną frazę w wyszukiwarkę, otrzymują wiele wyników zgodnych z zapytaniem, jakie podpowiadają mechanizmy Google. W pierwszej kolejności znajdują się linki sponsorowane, czyli te opłacone za pomocą narzędzia Google Ads. Jeśli odpowiednio skonfigurujesz reklamę swojego sklepu pod konkretną frazę, link do Twojej strony www wyświetli się użytkownikowi na samej górze. Jeśli wówczas któryś z użytkowników wyszukiwarki przejdzie do Twojej strony internetowej poprzez kliknięcie w płatną reklamę, z Twojego konta zostanie pobrana odpowiednia kwota. Taki model rozliczeniowy nazywa się PPC, czyli Pay Per Click. Stawka za jedno kliknięcie to kwestia indywidualna, którą określasz samodzielnie na podstawie własnych możliwości. Pamiętaj jedynie, że wysokość stawki ma pośredni wpływ na fakt wyświetlenia akurat Twojej reklamy spośród innych konkurencyjnych linków, podobnie jak jakość reklamy i docelowej strony.