A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

wielkosc druku
Od momentu wynalezienia druku, technika ta jest nieustannie udoskonalana. Obecnie mamy bogate możliwości nanoszenia obrazu na podłoże, zarówno jak chodzi o stosowane w tym celu technologie, rodzaj farb i sposób ich utrwalania, jak i o formaty oraz rodzaje nośników. Jakie dokładnie wyróżniamy rozmiary wydruków obsługiwane przez drukarki i na jakich materiałach można dzisiaj drukować?

 

 

 

 

 

 

 

 

Formaty wydruków

Nie da się ukryć, że najbardziej rozpowszechnionym formatem wykorzystywanym w pracy z drukarkami jest A4. To uniwersalny rozmiar, który doskonale nadaje się do wydruku różnego rodzaju dokumentów tekstowych oraz graficznych. W ten sposób można drukować formularze, wnioski, umowy i inne dokumenty, strony z książek oraz wiele innych materiałów. Drukarki, w przypadku których możliwość wyboru formatu nośników ogranicza się właśnie do A4, nadają się do zastosowań domowych, ale korzysta się z nich również w biurach. Niekiedy jednak ten rozmiar jest niewystarczający i koniecznością staje się korzystanie z drukarek obsługujących niestandardowe formaty nośników. Dotyczy to w szczególności zastosowań profesjonalnych, do których należy wydruk materiałów reklamowych, takich jak plakaty, bilbordy, katalogi czy ulotki. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się urządzenia wielofunkcyjne, które pozwalają na wydruki w formacie A3 lub A5. Dodatkowo urządzenia niektórych marek, np. drukarki Ricoh, oferują bogate możliwości obróbki końcowej wydruków, w tym zszywania oraz składania.

 

Nie tylko papier

"Jeśli chodzi o rodzaje obsługiwanych przez drukarki nośników, to istotne znaczenie ma tu nie tylko ich rozmiar, ale również materiał, z jakiego są wykonane. - Mówi przedstawiciel sklepu Offishop z tuszami i tonerami. - Podstawowym rodzajem podłoża do drukowania jest bez wątpienia papier, najczęściej o stosunkowo niewielkiej gramaturze, w postaci cienkich kartek".

Taki papier biurowy jest niezwykle uniwersalny – możemy przy jego użyciu drukować dokumenty, umowy, a nawet grafiki. Jednakże nie nadaje się on do zastosowań profesjonalnych, np. do wydruku zdjęć. Tego typu materiały najlepiej drukować na specjalnym papierze fotograficznym. Niekiedy konieczne jest także drukowanie kopert, etykiet bądź wizytówek czy też z wykorzystaniem papieru powlekanego, folii, a nawet płótna. Dlatego też przed zakupem drukarki warto sprawdzić, jakie rodzaje nośników obsługuje dane urządzenie i czy można za jego pośrednictwem drukować na papierze o większej gramaturze. Trzeba bowiem pamiętać, że inne urządzenie wybierzemy do domu i biura, a inne np. do firmy zajmującej się wydrukiem materiałów reklamowych.