A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

kasę fiskalną
Dawniej sprzedawcy w małych sklepikach osiedlowych czy warzywniakach nie wydawali paragonów, a jedynie zapisywali sumy w zeszytach. Dzisiaj polskie prawo wymaga, by prowadzić ewidencję z użyciem kasy lub drukarki fiskalnej. Kasy fiskalne do warzywniaków często różnią się jednak od kas przystosowanych do ewidencjonowania usług. Co je różni? Jaką kasę do małego sklepu spożywczego wybrać? Odpowiadamy w tekście poniżej.

 

 

 

 

 

 

Kiedy trzeba kupić kasę fiskalną do warzywniaka?

Wbrew pozorom kasa fiskalna do warzywniaka nie zawsze jest potrzebna. Obecnie z posiadania kasy zwolnieni są przedsiębiorcy, których obrót roczny nie przekracza 20 tysięcy zł. Oznacza to, że wielu właścicieli małych sklepików osiedlowych, w tym warzywniaków, może odłożyć w czasie zakup takiego akcesorium. Warto jednak wiedzieć, że sprzedaż alkoholu czy wyrobów tytoniowych oznacza konieczność wyposażenia warzywniaka w kasę fiskalną, niezależnie od rocznego obrotu.

Chociaż zakup kasy fiskalnej do warzywniaka wydaje się niewygodny i wiąże się z wydatkami, warto przemyśleć tę decyzję. Niewielkie urządzenie może bowiem skutecznie usprawnić pracę w sklepiku. Ceny podstawowych kas są ponadto przystępne, a nawet 90% ich kosztów (do 700 zł) jest zwracane przedsiębiorcy, jeśli zdecyduje się na zakup kasy online.

 

Zalety kas fiskalnych do warzywniaka

Łatwiejsze zarządzanie firmą

Kasa fiskalna w warzywniaku czy innym małym sklepie osiedlowym znacznie ułatwia zarządzanie firmą. Przez automatyczne zapisywanie obrotu dziennego urządzenie sprawia, że obsługa księgowa nie jest taka skomplikowana. Oprócz tego przedsiębiorca może automatycznie przypisać stawki podatku do towarów, co również pozytywnie wpływa na księgowość.

 

Opcja współpracy peryferyjnej

Badania konsumenckie pokazują, że klienci chcieliby płacić kartą także w lokalnych sklepikach czy warzywniakach. Sprzęt fiskalny umożliwia podłączenie terminala płatniczego i łatwe udostępnienie płatności bezgotówkowych. W warzywniaku istotnym urządzeniem jest także waga. Zintegrowanie jej z kasą fiskalną przynosi wiele korzyści. Kasa fiskalna skutecznie minimalizuje ryzyko popełnienia błędu we wprowadzaniu danych, a co za tym idzie – zmniejsza również stres związany z prowadzeniem działalności.

 

Prosta obsługa

Kasy fiskalne do warzywniaków czy jakichkolwiek innych firm kojarzą się czasami z zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, które są trudne w obsłudze. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne sprzęty do ewidencjonowania sprzedaży obsługuje się intuicyjnie, dzięki czemu ułatwiają pracę sprzedawcy. Oprócz tego usprawniają cały proces z perspektywy klienta – zakupy stają się znacznie szybsze.

 

Specjalistyczna pomoc

Zakup kasy fiskalnej do warzywniaka od cenionego dystrybutora oznacza profesjonalną pomoc – przedsiębiorca nie musi martwić się instalacją i skomplikowanym programowaniem urządzenia. Specjaliści przeprowadzają szkolenia z obsługi sprzętu, a dodatkowo zajmują się regularnymi przeglądami technicznymi. Warto przemyśleć podpisanie umowy serwisowej – wówczas koszty naprawy po awarii są znacznie niższe.

 

Jaką kasę fiskalną wybrać do warzywniaka?

Jak zasygnalizowaliśmy już wcześniej, kasa fiskalna do warzywniaka różni się od urządzenia stosowanego w przedsiębiorstwach usługowych. Aby skutecznie wspierała pracę kasjera, przyspieszała obsługę klienta i eliminowała błędy w codziennych rozliczeniach, trzeba zwrócić uwagę na kilka cech sprzętu przed jego zakupem.

  • Wielkość bazy towarowej – wybierając odpowiednią kasę fiskalną do warzywniaka, warto przeanalizować potrzebną bazę towarową. W zależności od modelu urządzenia mogą obsługiwać nawet kilkadziesiąt tysięcy różnych produktów.
  • System kasowy – warto rozważyć kasę, która wraz z innymi urządzeniami (np. z terminalem płatniczym, wagą lub czytnikiem kodów kreskowych.) stworzy system kasowy.  Usprawnia on pracę i redukuje ryzyko pomyłek.
  • Rodzaj klawiatury – typ klawiszy ma znaczenie dla komfortu codziennej pracy. Klasyczna klawiatura z „dużym skokiem” gwarantuje wygodę obsługi osobom przyzwyczajonym do tradycyjnych kas fiskalnych.  Alternatywę stanowi nowoczesna klawiatura dotykowa (ekran dotykowy) albo membranowa (spłaszczona). Równa powierzchnia zapobiega zanieczyszczeniu urządzenia, zatem przedłuża jego żywotność.

 

Mobilna kasa fiskalna do warzywniaka

Ciekawą propozycją dla właścicieli warzywniaków jest kasa fiskalna mobilna. Jej największa zaleta to niewielki rozmiar, idealny do małych sklepików osiedlowych. Posiada ona takie same funkcje, co pełnowymiarowy sprzęt. Kasy mobilne mają wbudowane akumulatory, nie muszą być więc podłączone do zasilania czy internetu – w razie przerwy w dostawie prądu bez problemu wydrukują paragon dla kupującego.

 

Drukarka fiskalna czy kasa fiskalna do warzywniaka?

Kasa fiskalna (mobilna czy pełnowymiarowa) to nie jedyna opcja, która sprawdza się w warzywniakach. Wielu przedsiębiorców korzysta z drukarki fiskalnej połączonej z systemem sprzedażowym – to znacznie wygodniejsze rozwiązanie do firm z kilkoma stanowiskami do obsługi klientów albo wyjątkowo bogatego asortymentu. Drukarka fiskalna ułatwia kontrolę nad magazynem oraz przepływem produktów, a jedną z jej licznych zalet jest możliwość dodania elementu graficznego na paragonie.

Trzeba jednak pamiętać, że drukarka fiskalna musi być podłączona do komputera, który stanowi podstawę obsługi sklepu. Specjalne oprogramowanie ułatwia obsługę warzywniaka, pozwala planować dostawy towaru i organizować akcje promocyjne. Niestety ze względu na potrzebę wykorzystania komputera drukarka fiskalna często zajmuje zbyt dużo miejsca w małych sklepikach warzywnych.

 

Kasa fiskalna do warzywniaka a obowiązki przedsiębiorcy

Niezależnie od obrotów przedsiębiorstwa zakup kasy fiskalnej oznacza nowe obowiązki dla właściciela. Zgodnie z prawem każdą kasę fiskalną trzeba poddawać przeglądom technicznym co najmniej raz na dwa lata. Wówczas licencjonowany specjalista powinien dokładnie skontrolować jej działanie. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca ryzykuje nałożeniem kary w wysokości 300 zł.

Nawet jeśli sklep warzywny nie przekracza progu 20 tysięcy zł obrotu rocznie, wciąż warto zdecydować się na zakup kasy fiskalnej do warzywniaka lub małego sklepiku. Dobrze dobrany sprzęt ułatwia prowadzenie firmy, a ponadto usprawnia i przyspiesza proces zakupów dla klienta. 

Partnerem artykułu jest firma Mico, oferująca m.in. kasy i drukarki fiskalne.