Porady
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

coaching
Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się w co zainwestować, by rozwinąć swój biznes? W dzisiejszych czasach najlepiej będzie, jak zainwestujesz w siebie. Rozwój osobisty szefa bezpośrednio przekłada się na rozwój jego firmy, bo im większą świadomość biznesową ma właściciel, tym lepiej zorganizuje swoje przedsiębiorstwo.

 

 

 

 

Rozwój osobisty przedsiębiorcy – co wybrać?

Jest wiele możliwości rozwoju, z których może skorzystać przedsiębiorca. Studia czy studia podyplomowe to tradycyjna ścieżka edukacyjna. Jej zaletą jest ustrukturyzowana forma i tematyka zajęć, ale największą wadą z punktu widzenia szefów firm – długość trwania.

W biznesie liczy się czas, dlatego jeśli chcesz rozwinąć konkretne umiejętności, to możesz skorzystać z oferty szkoleń i warsztatów, których tematyka ściśle koresponduje z Twoimi potrzebami. Minusem takiej formy rozwoju jest to, że szkolenia czy warsztaty to zwykle jednorazowe wydarzenia, podczas których trenerzy kierują swoje treści do wszystkich uczestników, więc nie jest to przestrzeń do rozwiązywania konkretnych problemów danego przedsiębiorcy.

Takie konkretne problemy można rozwiązywać za pomocą dedykowanych kursów online dotyczących tematu, który stanowi aktualne wyzwanie przedsiębiorcy. I to jest główna zaleta kursów online – adresują jeden konkretny problem i pokazują jak można go rozwiązać. Minusem jest to, że wdrożyć te rozwiązania do swojego biznesu przedsiębiorca musi sam, a z tym często bywa sporo trudności.

Jeśli masz określone problemy lub chcesz rozwinąć konkretne umiejętności, które pomogą Ci rozwinąć biznes, to najszybciej osiągniesz swoje cele we współpracy „jeden na jeden”, czyli korzystając z konsultacji indywidualnych, których program i czas trwania będzie dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Minusem tej formy rozwoju jest jej stosunkowo wysoka cena, ale jeśli potraktujesz proces swojego rozwoju jako inwestycję, a nie koszt, to łatwiej będzie Ci wygospodarować środki finansowe na ten cel.  

 

Co to jest coaching?

Popularną pośród przedsiębiorców formą rozwoju osobistego w formie spotkań indywidualnych jest coaching. Coaching jest procesem, w którym coach (trener lub doradca) pomoże Ci zdefiniować Twoje cele i pomoże w ich osiągnięciu. Coaching opiera się na założeniu, że osoba, która chce się rozwijać, ma już w sobie potencjał i zasoby, które pozwolą jej osiągnąć cel. Celem coachingu jest stworzenie przestrzeni do zadawania pytań przez coacha, na które odpowiadając – lepiej zrozumiesz swoje potrzeby, co pomoże Ci znaleźć właściwe rozwiązania.

Coach to osoba, która ukończyła kurs lub studia podyplomowe z coachingu. Coach może nie mieć innego doświadczenia zawodowego, więc w swojej pracy będzie korzystać z metod przekazanych mu w toku kursów czy studiów.

 

Co to jest mentoring biznesowy?

Zyskującym na popularności sposobem rozwoju osobistego jest mentoring. Mentoring to forma rozwoju, w której mentor dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z osobą mentorowaną. Ten sposób rozwoju jest swoistym powrotem do korzeni, bo jego początki sięgają czasów starożytnych, gdzie w antycznej Grecji mistrzowie (mentorzy) uczyli swoich uczniów (mentee) w relacji 1:1.

Mentoring biznesowy to forma mentoringu ukierunkowana na pozyskanie przez mentee wiedzy biznesowej. Celem mentoringu biznesowego jest pomoc osobie mentorowanej w rozwijaniu umiejętności związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem, tworzeniem i realizacją biznesplanu, a także w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji biznesowych.

Mentorami najczęściej są przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje firmy i dzięki temu ich wiedza i doświadczenie wykraczają poza metody pozyskane w toku edukacji. Zawodowi mentorzy biznesowi pomagają prowadzić firmy wielu przedsiębiorcom, a więc swoim mentees przekazują doświadczenia nie tylko swoje, ale także wszystkich swoich mentees. To jest największa zaleta korzystania z mentoringu biznesowego u mentora, który zawodowo zajmuje się mentoringiem.

Mentor biznesowy pomoże Ci stworzyć strategię biznesową, czyli plan działania na rozwój Twojej firmy. Jeśli zatrudniasz pracowników, to mentor pomoże Ci w rozwoju kompetencji przywódczych. Mentor biznesowy udzieli Ci wsparcia emocjonalnego i będzie Cię motywował do dalszego rozwoju. Jego doświadczenie pomoże Ci rozwinąć własny biznes, bo doświadczony mentor to także doradca biznesowy mający rozeznanie w aktualnych realiach gospodarczych. Profesjonalny mentoring zwykle łączy się z usługami doradztwa biznesowego.

 

Co różni coaching od mentoringu biznesowego?

Celem obu procesów – coachingu i mentoringu biznesowego – jest wsparcie rozwoju osobistego, a celem mentoringu biznesowego jest wsparcie mentee w rozwoju osobistym i w rozwoju jego biznesu. Główną różnicą między mentoringiem a coachingiem jest to, że mentoring opiera się przede wszystkim na dzieleniu się doświadczeniem i wiedzą, a coaching to formuła, w której coach nie dzieli się swoim doświadczeniem, tylko stosuje metody (pytania i ćwiczenia), które mają naprowadzić klienta na odkrycie rozwiązań lub na trafniejsze sformułowanie problemu.  

Celem mentoringu biznesowego jest długofalowy rozwój, a coaching skupia się na krótkoterminowych celach i osiągnięciach. Mentoring może też obejmować różne obszary w tym samym czasie, podczas gdy coaching koncentruje się na określonym temacie w danym procesie coachingowym.

 

Współpraca z coachem czy mentorem biznesowym?

Jeśli interesuje Cię rozwiązanie konkretnego problemu – wybierz coaching. Jeśli chcesz zainwestować w długoterminowy rozwój osobisty, który przełoży się na rozwój Twojej firmy, to wybierz mentoring biznesowy.

Jeśli chcesz lepiej sformułować problem, który masz do rozwiązania – wybierz coaching. Jeśli interesują Cię informacje jak inni przedsiębiorcy rozwiązali podobny problem do Twojego, to wybierz mentoring biznesowy.

 

Znajdź coacha lub mentora biznesowego

Szukając sposobu na sukces Twojego biznesu zainwestuj w indywidualną ścieżkę rozwoju, dopasowaną do Twoich potrzeb i oczekiwań, dzięki której nabędziesz wiedzę i umiejętności, a także poszerzysz świadomość biznesową. Im większa jest Twoja świadomość biznesowa, tym większe masz szanse na osiągnięcie sukcesu w biznesie.