A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

zaczepyOtwierane i zamykane drzwi ciągle pracują, dlatego też z czasem wymagają regulacji, by dalej sprawnie działać. Zaczepy regulowane pozwalają wyregulować każdy element zamykający, a tym samym sprawiać, by drzwi pracowały sprawnie przez lata, by ich otwieranie i zamykanie było płynne, nie wydawało żadnych niepożądanych dźwięków. Co warto wiedzieć o zaczepach regulowanych? Co nam właściwie dają i w jaki sposób konkretnie?

 

 

Charakterystyka zaczepów regulowanych

Podstawa sprawnego i długoletniego działania drzwi to możliwość regulowania wszystkich punktów ryglowania. Zaczepy regulowane – jak sugeruje nazwa – pozwalają wyregulować każdy element zamykający, niezależnie od tego, jaki typ zamka znajduje się w naszych drzwiach; zamek standardowy, bolcowy, czy wielopunktowy. Zaczepy regulowane, którym się przyglądamy, to zaczepy DOM Polska z Częstochowy należącej do francuskiej grupy skupiającej europejskich producentów akcesoriów do drzwi DOM Security Group. To cała rodzina zaczepów odlewanych ze stopu cynku i aluminium; mamy tu opcje zaczepy pod frezowanie otworu z promieniem górnym i bocznym. Drzwi cały czas pracują, dlatego w pewnym momencie potrzebna jest ich regulacja, by zapobiec drobnym niedociągnięciom i skorygować cały układ. Ze standardowym zaczepem zamka głównego, który reguluje tylko zapadkę, a więc górny element zamka na wysokości klamki, nie unikniemy tzw. kłapania zamkniętych na klucz drzwi przy próbie ich otwarcia. Zaczepy regulowane pozwalają wyregulować także zasuwkę, a więc dolny element zamka na wysokości klucza, dzięki czemu wyeliminujemy to irytujące zjawisko.

 

Elementy mechaniczne to podstawa

W różnych obiektach – od biurowców po nowoczesne domy jednorodzinne – coraz częściej mamy do czynienia z zamkami elektronicznymi i zamkami magnetycznymi, zamkami na smartfon, zamkami na kartę itp. W asortymencie producentów akcesoriów do drzwi znajdujemy coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty i jest to rzecz jasna naturalne. Chcemy jednak podkreślić, że niezależnie od tego, jak bardzo postęp w branży akcesoriów drzwiowych idzie do przodu, niezależnie od tego, jak coraz mocniej powiązana jest z elektroniką i automatyką, to elementy mechaniczne, jak zaczepy regulowane, którym postanowiliśmy się przyjrzeć, zawsze będą tymi podstawowymi, bez których nawet najbardziej zaawansowane systemy drzwiowe nie mają racji bytu. Jeśli więc wahamy się, czy warto wydać więcej i kupić zaczep regulowany, nie powinniśmy mieć wątpliwości – warto.