Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

POS
Prowadząc własną firmę, szukając środków do rozreklamowania z pewnością natrafiłeś, bądź natrafiłaś na pojęcie POS. Co to jest POS? Skąd się wzięło? Jaki będzie miało wpływ na twoje wyniki? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule!

 

Co to są materiały POS ?

POS to oczywiście skrót od angielskiego  „Point of Sell”.  Jest to określenie zakorzenione we współczesnej terminologii marketingowej, oznacz ono wszelkiego typu nośniki reklamy BTL (z ang. below the Line, która to w skrócie jest reklamą używaną poza środkami masowego przekazu, nakierunkowaną wprost do klienta detalicznego), których w głównej mirze wspierają sprzedaż bezpośrednio w miejscu dokonywania zakupu (ang. point of sale) lub w jego sąsiedztwie.

Można stwierdzić, że są to wszelkiego rodzaju potykacze, ramki, stojaki które mają informować potencjalnego klienta o ofercie, promocjach, przecenach itp. Mają one zwrócić uwagę na twoją działalność lub jakiś konkretny produkt który chcesz sprzedać.

 

Historia POS

Biorąc pod uwagę poprzedni akapit można śmiało dość do wniosku że materiały POS są z nami, odkąd tylko rozwinął się handel. Wtedy to właśnie narodziła się potrzeba prezentowania oferowanych produktów.

Pierwsze udokumentowane sposoby reklamy mającej na celu nakłonienie klienta do zakupu danego produktu albo do skorzystania z propozycji konkretnego punktu sprzedaży pochodzą z dawanych czasów starożytnych. Były one w formie napisów umieszczanych na ścianach, czasami przyjmowały również formę graficzną – przykładem mogą tu być szyldy kracz czy gospód. Tego typu marketing możemy uznać za pradziadków POS.

 

Zalety i wady POS

Ponad 60% decyzji zakupowych podejmujemy w miejscu ich zakupu, zwykle bywa to pod wpływem impulsu nawet jak później racjonalizujemy ten wybór. To wyraźna informacja potwierdzający wysoką skuteczność materiałów POS w przypadku sprzedaży produktów lub usług. Do wielkich zalet POS należy obszerna gama dostępnych rozwiązań, dlatego można je bardzo łatwo dostosować do wymagań danej branży lub miejsca sprzedaży, dzięki czemu mogą one przywrzeć dowolną formę reklamy w taki sposób, by osiągnąć maksymalny efekt przy nieznacznych nakładach finansowych.

Warto też oczywiście mieć na uwadze, że za duże nagromadzenie POS w niewielkiej przestrzeni może mieć efekt odwrotny od zamierzonego, zwiększając jedynie szum informacyjny i minimalizując potencjalne pozytywne działanie materiałów reklamowych. Dlatego  ważne jest umieszczenie materiałów POS we właściwym kontekście. Patrzymy na to niezależnie od tego, czy znajdą się one wewnątrz sklepu, czy na zewnątrz – odpowiednio umiejscowione zachęcą potencjalnego, zwykle wahającego się klienta do zakupu reklamowanego produktu.

Warto zadbać o to żeby producent POS dostarczał środki wysokiej jakości, tak jak Willamowski!