Aktualności z rynku
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W dzisiejszych fabrykach coraz częściej wykorzystuje się roboty współpracujące do wykonywania mechanicznych i powtarzalnych czynności. Pomimo że wielu ludzi je kwestionuje i obawia się o swoje obecne stanowiska, roboty są potrzebne, aby zwiększyć wydajność produkcji. Cechują je nie tylko sprawność, ale także prostota i bezpieczeństwo. Warto więc poznać ich pozostałe możliwości i mieć świadomość, jak zmienia się przemysł technologiczny wokół nas.

 

 

Prostota i bezpieczeństwo

Roboty współpracujące są coraz powszechniej wykorzystywany w przemyśle technologicznym. Jedną z ich głównych zalet jest możliwość prostego programowania. Konfiguracja najnowszych modeli na rynku nie zajmuje więcej niż kilka godzin. Obsługa zaś odbywa się na przykład za pośrednictwem tabletu, bądź komputera. Za pomocą prostych poleceń może ustawić urządzenie, aby wykonało konkretną pracę. Nie potrzebujemy .więc już dodatkowych, skomplikowanych programów.

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy robot współpracujący ma ponadto wbudowany system bezpieczeństwa. Dzięki temu wspólna praca urządzenia i człowieka może odbywać się sprawnie bez żadnych dodatkowych osłon. Najnowsze modele reagują nie tylko na polecenia wydawane za pomocą komputera, ale także za pomocą czy dotyku. Pozwala to na jeszcze większą synergię robota i pracownika i sprawniejszą pracę.

 

Zastosowanie robotów współpracujących

Coboty mogą wspomóc produkcję w małych i w średnich przedsiębiorstwach. Są one zdolne do pracy na liniach montażowych, czy też do podnoszenia ciężarów (nawet do 35 kg). Poza tym roboty współpracujące odnajdują się do pakowania, polerowania, spawania i od sterowania CNC. Są one wykorzystywane przede wszystkim do wykonywania monotonnych i ciężkich czynności. Wpłynęło to w znacznym stopniu na powiększenie elastyczności produkcji. 

 

Czy roboty współpracujące zastąpią ludzi w fabrykach?

Postępująca automatyzacja procesów produkcyjnych może niepokoić osoby zatrudnione w tym sektorze. Wielu z nich obawia się, że wkrótce staną się niepotrzebni. Jednakże warto na to spojrzeć z innej strony. Roboty współpracujące faktycznie wyręczyły ludzi z monotonnych czynności. Wykonują one ciężkie prace, które potrzebują bardzo dużej siły. Dzięki temu ludzie mogą zająć się bardziej kreatywnymi zajęciami. Robot współpracujący jest w stanie wykonać prace za kilki ludzi. Jednakże nie należy zapominać o tym, jak bardzo są teraz potrzebni ludzie, którzy je projektują i programują. Wprowadzenie zautomatyzowanych procesów rzeczywiście zmniejszy zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, jednak stworzy inne, nowe miejsca pracy.

Automatyzacja i roboty współpracujące stwarzają nowe możliwości w produkcji. Niebawem każde małe i średnie przedsiębiorstwo będzie wykorzystywało ich potencjał. Dzięki nim pracownicy nie muszą już wykonywać ciężkich i monotonnych czynności, a mogą zająć się lżejszymi i bardziej kreatywnymi obowiązkami. Bez wątpienia roboty współpracujące poprawią wydajność produkcji i stworzą nowe możliwości dla przemysłu technologicznego.

Artykuł powstał przy współpracy z Corobotics.pl

REKLAMA