A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Porządek w firmie to jeden z fundamentów efektywnej pracy oraz zadowolenia pracowników. Warto więc oddać ten obowiązek w ręce profesjonalnej firmy sprzątającej. Dzięki temu oszczędzamy czas, który może przełożyć się na rozwój biznesu. Ponadto czystość w biurze przyczynia się do poprawy wizerunku firmy, która dzięki temu zacznie przyciągać więcej klientów.

 

Porządek w biurze, a efektywność pracy

Nowoczesne biuro, dobrze zarządzana firma i zmotywowani finansowo pracownicy nie będą działali w pełni efektywnie, jeżeli w ich otoczeniu panują chaos i nieporządek. Trudno się temu dziwić - w pracy spędzamy 8 godzin, czyli 1/3 swojej doby. Warunki panujące w biurze mają więc niebagatelny wpływ na jakość samopoczucia, a co za tym idzie - wykonywanej pracy. 

Równocześnie to, jak wygląda w biurze, wpływa na wizerunek firmy. Potencjalny klient, czy inwestor może dojść do wniosku, że nieporządek dookoła może przełożyć się także na chaos w biznesie. A przecież firma ma zapraszać, przyciągać, a nie odstraszać.

Jeżeli chodzi o przepisy BHP, to pracownicy powinni dbać o porządek na stanowisku, gdzie wypełniają swoje obowiązki służbowe. Mają także utrzymywać w czystości urządzenia biurowe, z których korzystają oraz maszyny, na których pracują. Oczywiście pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym akcesoria niezbędne do utrzymania porządku w ich otoczeniu. 

Jednak w tzw. częściach wspólnych (pomieszczenia socjalne, korytarze, sale konferencyjne) to przełożony musi zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy, a także swobodę ruchu i ergonomię pracy. Powinien więc zapewnić w biurze, czy magazynie regularne sprzątanie. Katowice to miasto, do którego ściąga coraz więcej firm, a niektóre z nich poszerzają swoją działalność oraz rozbudowują się. Firmy w sercu województwa śląskiego zatrudniają od kilkudziesięciu do setek osób, a więc utrzymanie porządku w przedsiębiorstwie staje się nie lada wyzwaniem. Stąd rodzi się pytanie - czy lepiej nawiązać współpracę z pojedynczymi osobami, zatrudnić sprzątaczkę na etat lub profesjonalną firmę sprzątającą. 

 

Liczy się kompleksowość usług

W przypadku osoby, która sprząta dorywczo, trzeba poświęcić czas na to, aby zaznajomić ją z systemem pracy firmy, zlecać poszczególne zadania i zatrudniać kolejne podmioty, czy wypożyczać sprzęt w przypadku, gdy np. w firmie trzeba umyć okna lub kompleksowo wysprzątać nowo wybudowany budynek. Z kolei zatrudnianie osoby sprzątającej na umowę o pracę wiąże się z dodatkowymi formalnościami i podobnie - stałym nadzorowaniem jej pracy. I na tym właśnie polega przewaga profesjonalnej firmy sprzątającej - oszczędność czasu. 

Jako pracodawca nie musisz ustalać harmonogramu i zakresu sprzątania. Zrobi to firma sprzątająca. Nie musisz także doglądać, czy pojedynczy pracownicy wykonali swoje zadania. Po drugie - nie wpływa to na codzienne funkcjonowanie biura, czy magazynu. Firma sprzątająca zna specyfikę poszczególnych branży i wie, jak dopasować się do grafiku, by nie zakłócać pracy. Oczywiście każdorazowo jest to ustalane przed rozpoczęciem współpracy. Z tym wiąże się kolejny atut - każde miejsce pracy trzeba traktować indywidualnie. Inny jest zakres prac w przypadku pomieszczeń biurowych, hal produkcyjnych i magazynowych, czy miejsc świeżo wyremontowanych lub po budowie. Te ostatnie są szczególnym wyzwaniem, któremu w stanie jest sprostać kompleksowo jedynie firma sprzątająca. Posiada ona sprzęt oraz wykwalifikowanych pracowników, dzięki czemu możliwe jest m.in. wykonanie prac na wysokościach. I to także po stronie firmie sprzątającej leży obowiązek zapewnienia odpowiednich środków czystości. Każde pomieszczenie wymaga innego sposobu pielęgnacji, a coraz większe znaczenie aromamarketingu wskazuje na to, że zapach w biurze, czy punkcie obsługi klienta może mieć znaczenie biznesowe.