A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

man 5806015 640
Na przestrzeni ostatnich lat możemy obserwować znaczny wzrost rozwodów w Polsce. Gdy porównamy dane sprzed dwóch czy trzech dekad szybko zauważymy, że obecnie Polacy wykazują dużo większą skłonność do kończenia małżeństw.

 

 

 

 

 

 

 

 

Z jakich powodów Polacy się rozwodzą?

Na salach sądowych jako najczęstszy powód usłyszymy niezgodność charakterów. Jest to określenie bardzo rozległe, które najprościej mówiąc oznacza trwały brak porozumienia w małżeństwie. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej temu problemowi albo zapytamy o opinie doświadczonego prawnika w Krakowie bardzo szybko okaże się, że za rozwodem stoi wiele innych przyczyn. Przede wszystkim są to zdrady. Małżeństwa bardzo często rozpadają się wtedy, gdy jedno z małżonków znajduje sobie nowego partnera. Inne częste powody to przemoc w rodzinie oraz nałogi. Jeśli chodzi o nałogi to nie jest to już dzisiaj tylko alkohol. Coraz częściej nałogami niszczącymi małżeństwa są uzależnienia od narkotyków, gier komputerowych, hazard czy pracoholizm. Małżonkowie dużo rzadziej dzisiaj rozwodzą się z powodu konfliktów z rodzicami i teściami oraz z powodów finansowych.

 

Dlaczego Polacy rozwodzą się obecnie coraz częściej?

Wydawać by się mogło, że dzisiejsze czasy, gdy małżonkowie często mieszkają ze sobą przed ślubem sprzyjać powinny trwałym małżeństwom. Coraz mniej młodych par mieszczka z rodzicami czy teściami, co również powinno ułatwiać wspólne porozumienie. Jednocześnie należy zauważyć, że żyjemy dzisiaj w bardzo wymagających czasach. Młodzi ludzie chcą dużo zarabiać, odnosić sukcesy zawodowe, mieć pasje, podróżować. Wszystko to często sprawia, że mają mało czasu na budowanie więzi. Tysiące małżeństw żyje dziś na odległość, gdy mąż przebywa na emigracji albo pojawia się w domu jedynie w weekendy. Młodzi ludzie nastawieni są na korzystanie z życia, co często prowadzi do zdrad i rozpadu małżeństw o krótkim stażu. Jest także wiele czynników, które sprawiają, że łatwiej jest podjąć decyzję o rozwodzie. Wymienić tu należy przede wszystkim większe przyzwolenie społeczne na rozwody, które nikogo dzisiaj już nie dziwią. Wymówką nie są także pieniądze, bo w przypadku rozwodu bez orzekania o winie opłaty, które pochłonie obsługa prawna nie będą wysokie. Warto zauważyć, że pozwy o rozwód wnoszą przede wszystkim kobiety. Są one dzisiaj dużo bardziej odważne, bo mają dobre wykształcenie, pracę, dochody i nie boją się odchodzić od mężów stosujących przemoc.

 

Kiedy warto sięgnąć po pomoc prawnika?

Rozwód nigdy nie jest doświadczeniem przyjemnym dlatego warto zrobić wszystko aby przejść go możliwie szybko i bez komplikacji. Dobry adwokat od rozwodów może okazać się bardzo pomocny przy rozwodach z orzekaniem o winie. Ze wsparcia adwokata warto skorzystać także wtedy, gdy w grę wchodzi podział majątku, ustalenie alimentów na dzieci oraz zasad opieki nad nimi. Dzięki pomocy prawnika można oszczędzić sobie wiele stresu i jak najszybciej zamknąć nieudany etap życia.