Porady
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Drukowanie etykiet
Drukarnia etykiet to miejsce, gdzie produkuje się różnego rodzaju etykiety, zarówno papierowe, jak i winylowe czy foliowe. Są one szeroko stosowane w wielu branżach, m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym czy kosmetycznym. W tym artykule wyjaśnimy dwie przykładowe metody druku - fleksograficzną i offsetową.

 

 

 

 

 

 

 

Drukowanie etykiet - co i jak?

Etykiety mogą być drukowane metodą fleksograficzną lub offsetową. Drukarnie etykiet produkują etykiety o różnych rozmiarach i kształtach, a także z różnymi rodzajami nadruków, takimi jak druk cyfrowy, offsetowy czy sitodruk. Etykiety mogą być również wyposażone w specjalne zabezpieczenia, takie jak hologramy czy znaki wodne, chroniące przed podrabianiem. Są ważnym elementem opakowań produktów, gdyż zawierają informacje o składnikach, datach ważności, miejscu produkcji czy sposobie użytkowania. Dzięki nim konsumenci mogą dokonać świadomego wyboru produktów i uniknąć ewentualnych problemów z ich stosowaniem. Drukarnie etykiet odgrywają więc ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i przejrzystości na rynku.

 

Metoda fleksograficzna

Drukarnia fleksograficzna to jedna z technik druku, w której wykorzystuje się elastyczne, gumowe formy drukarskie do nanoszenia farby na materiale. Fleksografia jest szeroko stosowana w drukarniach etykiet, ponieważ pozwala na drukowanie dużych nakładów, szybko i w wysokiej jakości. W procesie druku fleksograficznego, farba jest nakładana na formę drukarską za pomocą specjalnych wałków, a następnie przenoszona na materiał, taki jak papier, folia czy tektura. Możliwe jest drukowanie na różnych rodzajach materiałów, o różnej grubości i fakturze, dzięki czemu fleksografia jest techniką uniwersalną i bardzo elastyczną. Fleksografia charakteryzuje się wysoką dokładnością druku i możliwością uzyskania niezwykle szczegółowych nadruków, zarówno w kolorze, jak i w czerni. Jest to metoda bardzo ekonomiczna, gdyż pozwala na szybkie drukowanie dużych nakładów, a także na łatwe i szybkie zmiany motywów druku, dzięki czemu może być stosowana w produkcji masowej różnego rodzaju etykiet.

 

Metoda offsetowa

Metoda offsetowa to kolejna popularna metoda druku, w której wydruk jest otrzymywany poprzez przeniesienie farby z matrycy drukarskiej na specjalny nośnik, a następnie na materiał, taki jak papier, tektura czy folia. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod druku, umożliwiająca szybkie i ekonomiczne produkowanie dużych nakładów. W procesie druku offsetowego, farba jest nanoszona na specjalną matrycę drukarską, która przenosi ją na wałek transferowy. Następnie farba jest przenoszona z wałka transferowego na nośnik, a potem na materiał. Dzięki temu, że farba jest przenoszona kilkukrotnie, metoda offsetowa umożliwia uzyskanie wysokiej jakości nadruków o dużej dokładności i głębokiej tonacji kolorów. Offsetowa metoda druku jest bardzo elastyczna i pozwala na drukowanie na różnych rodzajach materiałów o różnej grubości i fakturze. Możliwe jest również drukowanie zarówno w kolorze, jak i w czerni, a także na różnych formatach i rozmiarach. Z tego względu jest ona szeroko stosowana w drukarniach etykiet oraz w innych gałęziach przemysłu.

Drukarnia etykiet to ważny element układanki w wielu branżach. Etykiety są ważnym elementem opakowań produktów, gdyż zawierają informacje o składnikach, datach ważności, miejscu produkcji czy sposobie użytkowania. Dzięki nim konsumenci mogą dokonać świadomego wyboru produktów i uniknąć ewentualnych problemów z ich stosowaniem. Drukarnie etykiet odgrywają więc ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i przejrzystości na rynku.